SOSYAL DEMOKRAT PARTİ İÇİNDE YENİ BİR REFFORMİST DERNEK KURULDU

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi içerisinde kendilerini “Reformcular” olarak adlandıran bir grup yeni bir parti derneği kurarak sağa kayan sosoyal demokratları tekrar “sol” çizgiye bir ölçüde özüne döndürmeye çalışacaklar.

SOSYAL DEMOKRAT PARTİ İÇİNDE YENİ BİR REFFORMİST DERNEK KURULDU
SOSYAL DEMOKRAT PARTİ İÇİNDE YENİ BİR REFFORMİST DERNEK KURULDU Admin
Bu içerik 952 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Kendilerini ‘reformcular’ olarak adlandıran ve başını Sara Karlsson, Daniel Suhonen ve Ticaret Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Markus Kallifatides’in çektiği grup partiyi özü olan sol değerlere geri çekmek için ve alanda mücadele etmek amacıyla bir dernek kurdular. Dernek parti içerisinde kalacak ve çalışmalarını parti tüzüğü üzerinden yürütecek.

Sözcülüğünü parti meclisi üyesi de olan Daniel Suhonen üstlenirken dernek içinde eğitim eski bakanı Carl Tham gibi sosyal demokrat ağır toplarında buluduğu görülüyor. Amaçlarının Stefan Löfven’i ne başbakanlık ne de parti başkanlığı koltuğundan indirmek olmadığını açıklayan Reformcular, partide canlılık ve tartışma yaratmak olduğunu dile getiriyorlar.

Reformcuların çıkış noktalarını iki ana madde oluşturuyor:

Birincisi: ”Sosyal Demokratlar daha fazla kamu yatırımı ve sosyal refah reformları üzerinden seçime gitmelidirler.”

İkincisi: “Sosyal Demokratlar mülteci ve adalet politikalarıyla İsveç Demokratları’nın politikalarına yaklaştılar.”

Reformcular, birinci madde de partinin sol – sağ ölçekte izlediği yolun doğru olmadığına ve tekrar geleneksel sol değerlere yönelmesini gerektiğini savunurken, ikinci madde de, kültürel değişimlerden yana ve mülteci dostu güçlerin partide söz sahibi olmalarını öngürüyor.

Parti içerisinde reform yanlısı bir derneğin kurulması ve görüşlerini açıklamaları rahatsızlık yaratmış değil. Stefan Löfven ve parti sekreteri Lena Rådström Baastad olumlu karşıladıkları yönünde açıklamalarad bulundular. Eski başbakanalrdan Göran persson ise, üzerinde yeterince düşünülmemiş bir çalışama olarak değerlendiriyor.

Reformcular ayrıca şunları yapılmasını istiyorlar:

 • Devletin kaynaklarından bütçe fazlalığı yaratma amacına son verin
 • PPM emeklilik sistemine son verin
 • En düşük gelire sahip olan emeklilere ayda 5 bin kron yardım edin
 • Refah toplumunun sırtından kar sağlayıcı yatırımları durdurun
 • Eczaneleri, postaneleri ve demiryollarını tekrar devletleştirin
 • Lokanta, kültür alanlarından katma değer vergisini kaldırın ve diğer alanların hepsine yüzde 25 katma değer vergisi getirin
 • Haftada 35 saatlik iş gününi yasalaştırın
 • Skanska, NCC ve Peab ile rekabet eden bir devlet inşaat şirketi kurun
 • Yeni konut, yeşil altyapı ve önümüzdeki on yıl için refah düzeyin artırmak için yıllık Gayri Safi Milli Hasıla’ya eşderde bir yatırım bankası kurun
 • Yeni teknoloji ve ulaşımda büyük yatırımlar ile iklim çalışmalarını bir arada yürüten ve Başbakanlığa bağlı bir ‘Dönüşüm Konseyi’ oluşturun
 • Et tüketim vergisi getirin
 • Yeni zenginlik vergisi, emlak vergisi, miras ve hediye vergisi ve tek tip sermaye vergisi getirin

Vergi reformlarının yılda Gayri Safi Milli Hasıla’yı yüzde 3 oranında artıracağı ve devlete gelir sağlayacağı unutulmamalıdır.

Sosyal Demokrat İşçi Partisi içerisinde ‘Reformcular’ın ne ölçüde etkin ve başarılı olacağı merakla beklenmektedir. Partiyi kaydığı sağ çizgiden kurtararak kendi değerleri çizgisine çekebilir mi? Bu hareket parti içinde güçlenirse, ne tür huzursuzluklara yol açar? Parti içinde güç toplayabilir mi? Gelecek günler bunların ne ölçüde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin tanığı olacaktır.

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Reform Hareketi Dernek Daniel Suhonen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI