CHP’NİN İHLASZEDELER YASA TEKLİFİ AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) tarafından hazırlanan 68 bin İhlas Finans mağdurunun sesi olacak yasa teklifi Meclis'te AKP ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi.

CHP’NİN İHLASZEDELER YASA TEKLİFİ AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ
CHP’NİN İHLASZEDELER YASA TEKLİFİ AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ Admin
Bu içerik 755 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Türkiye gazetesi sahibi Enver Ören tarafından 1980 yılından sonra aşama aşama farklı alanlarda  kurularak büyük bir şirkete dönüştürülen İhlas Finans, 2001 yılında yaşadığı krizden çıkamayarak kendini kapattı. Bu arada milyonlarca doları yurtdışına kaçırdığı belirlendi.

İhlas Finans’a paralarını yatıran ve 2001 yılından bu yana paralarını alamayan İhlaszedelerin mücadelesi son aşamaya gelmiş durumda. Dava zaman aşımına doğru yaklaşmakta ve insanlar kaptırdıkları paralarının üzerine ‘soğuk su içmelerine’ ramak kalmış durumda. 68 kişinin 400 milyon alacağı bulunuyor. Hükümetin bu davayı savsaklamasının ve zaman aşımına sürüklemesinin nedenini anlamak kolay değil.

Bugün meclise bir yasa teklifi sunan CHP’nin teklifi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Oylama öncesi kürsüden konuşan CHP’li Mehmet Akif Hamzaçebi, “2001 kriz sürecinde sadece bankalar değil özel finans kurumları da bu krizden paylarını aldılar. İhlas Finans da tasfiye sürecine sunuldu. 2001 yılından bu yana İhlas Finans’a para yatıran vatandaşlarımızın alacaklarını almaları için bu önergeyi önünüze getiriyoruz. Kabul edilmesi halinde İhlas Finans kurumunun sahiplerinin mal varlıklarına gidilerek mağduriyetler giderilecek. Sizden rica ediyorum 2005’teki gibi aleyhte oy kullanmayın” ifadelerini kullandı.

CHP başkanı Kılıçdaroğlu ise, “68 bin İhlaszede’nin 400 milyon dolarlık alacağı 9 ay sonra buhar olacak. 70 bin kişinin hortumlandığı bir Türkiye'den bahsediyoruz Kim izin verdi dönemin hükümetleri. İhlaszedeler tam 18 yıldır uğraşıyorlar. 70 bin kişiden söz ediyoruz. 2000 yılında BDDK dedi ki İhlas Finans'ı kapatıyoruz. Gerekçe hortumculuk…” değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu ayrıca Meclisteki tüm siyasi partilere seslenerek, “Eğer siz kul hakkından yanaysanız, kul hakkını savunuyorsanız, alın terini savunuyorsanız, emeği savunuyorsanız, Allah’a inanıyorsanız bu kanuna evet diyeceksiniz… Sözcü Gazetesi güzel bir gazetecilik yapıyor. 70 bin kişinin hakkını arıyor” görüşünü dile getirmişti.

İhlas Finans İhlaszedeler CHP Yasa teklifi AKP MHP Red Mehmet Akif Hamzaçebi Kemal Kılıçdaroğlu Enver Ören Zamanaşımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI