YENİ TÜRKÜ STOCKHOLM’A GELİYOR

Yeni Türkü müzik grubu konser vermek amacıyla 3 Mart Günü Stockholm’da olacak. Bora Serbülent’in organisyonuyla aramızda olacak olan grup, Tumba Sahnesi’nde dinleyicileriyle buluşacak. Şimdiden biletlerinizi ayırtmayı ihmal etmeyiniz.

YENİ TÜRKÜ STOCKHOLM’A GELİYOR
YENİ TÜRKÜ STOCKHOLM’A GELİYOR Admin
Bu içerik 780 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yeni Türkü Grubu 1977 yılında Derya Köroğlu, Zerrin Yaşar (Atakan) ve Selim Atakan’ın kurduğu gruptur. Yeni Türkü adı, şair ve yazar Yaşar Miraç tarafından kendi çıkardığı edebiyat dergisinin adını bu gruba armağan etmiş olmasındadır. Yeni Türkü grubunun izlediği yol, halk türkülerinin yeniden yorumlanmasına dayanan Güney Amerika çıkışlı bir akımdan kaynaklanmaktadır. Halk türkülerini özgün bir biçimde yorumluyarak ayrı bir tat katmışlardır.

Yeni Türkü, ayrıca şairlerimizin şiirlerini besteleyerek repartuvarlarına kazandırarak müzik alanlarını genişletmişledir. Bu gruba çok müziyen ve orkestra elemanı girip çıkmıştır ama Yeni Türkü yaklaşık 42 yıldır varlığını sürdürmektedir. Bu yıllar içerisinde sıkıntılı zamanlar geçirseler de adlarını devam ettirmişler ve dağılmamışlardır.

Grup müziğin yanı sıra film müzikleri de yapmış Atıf Yılmaz’ın 1981 yılında çektiği “Deli Kan” adlı filminin müziğini yapmış, 1982 yılında Sinema Yazarları Derneği tarafından en iyi film müziği seçilmiştir. 1983 yılında Şerif Gören’in “Derman” filmine yaptıkları müzikle de aynı yıl “Altın Portakal En İyi Müzik Ödülü”nü kazanmışlardır.

Yeni Türkü, Long Play (LP) olarak çıkardıkları “Buğdayın Türküsü”yle çıkış yapmışlar ve bunu “Akdeniz Akdeniz” ile sürdürmüşlerdir. Bunları 1986 yılında “Günebakan”, 1987 de “Dünya Kapıları” 1988 de “ Yeşilmişik” izlemiştir.

Günümüzde de müzik çalışmalarını başarıyla sürdürmektedirler. Festivallere de katılan grup, Rumeli Konserleriyle de tanınmaktadır.

Stockholm Konser Yeni Türkü Tumba Sahnesi Bora Serbülent
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI