15 YAŞINDAKİ GRETA THUNBERG’İN BÜYÜK BAŞARISI

İsveçli 8’inci sınf öğrencisi 15 yaşındaki Greta Thunberg, “Dünya gençliği iklim için okul grevi yapıyor” pankartıyla tek başına çıktığı yolda binlerce okul öğrencisini peşine taktı.

15 YAŞINDAKİ GRETA THUNBERG’İN BÜYÜK BAŞARISI
15 YAŞINDAKİ GRETA THUNBERG’İN BÜYÜK BAŞARISI Admin
Bu içerik 1209 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Greta Thunberg henüz 15 yaşında ve İsveç’te 8’inci sınıf öğrencisi ama yaptığı iş hem yaşını hem de boyunu aşarak yetişkinlere örnek olmaya ve onlara yol göstermeye çalışıyor. Greta Thunberg bunu sadece bir pankartla yapıyor. Bu çabası İber yarımadasından İskandinavya’ya kadar binlerce öğrenci  tarafından destekleniyor. Binlerce öğrenci, “Dünya iklimi için okul grevi yapıyor.

Bundab altı ay kadar önce 15 yaşındaki Greta Thunberg İsveç Meclisi’nin önüne oturarak açtığı “Dünya gençliği iklim için okul grevi yapıyor” adlı pankartıyla greve başladı. Amacı milletvekillerinin ve çevreci kurumların, kişilerin dikkatini ‘Dünya İklimi’nin kötüye doğru sürüklenen serüvenine bir ‘Çoban ateşi’ olmaktı. Bu da başardı. Bu gün peşinden binlerce öğrenciyi sürüklüyor. Öğrenciler, “Bu dünya bizim, kirletmeye, yok etmeye hakkınız yok” diye haykırıyor.

                                  BM Genel Sekreteri Antonia Guterres ve Greta Thunberg 

Thunberg’in çabası dünya basınına, televizyonlarına konu oldu. Greta Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenen BM İklim Toplantısına katıldı. Arkasından Davos Dünya Ekonomik Formu’na ve “Avusturya Dünya Zirvesi”ne  katılarak Arnold Schwarzenegger’den BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ve başka önemli şahsiyetlere varıncaya kadar görüşmeler yaparak düşüncelerini ve kaygılarını dile getirerek konuya çok ciddi bir biçimde eğilmelerini istedi.

Arnold Schwarzenegger küçük yaşta dünyanın geleceği için mücadeleye başlayan Greta’ya, "Sadece şikayet etmekle kalmayıp aslında bu konuda bir şeyler yapan birini görmeyi seviyorum. Bana ilham veriyorsun...  Okulda devam edin ve sizi Viyana ve R20'ye davet etmek isterim, böylece orada başkalarına da fazlasıyla ilham verebilirsiniz” diye Greta’ya Twitter hesabından yazdı.

                        Greta Thunberg Dışişleri Bakanlığı önünde bakan Margot Wallström ile konuşurken

Greta Thunberg gerçekten küçük yaşına karşın mücadeleci ve ne yaptığını çok iyi bilen bir çocuk. Çünkü dünyanın geleceği onları ve ondan sonra gelecekleri çok büyük ölçüde ilgilendiriyor. İklimsel değişiklikler ve ısınan bir dünya çocukları, gençleri ürkütüyor, gözlerini korkutuyorç Onlar da haklı olarak isyan bayrağını açıyorlar.

Greta Thunberg, “Bunu ne kadar sürdürebilirim, bilmiyorum ama inatçı olacağım” diyor.

                                  Tüm Avrupadaki öğrenciler "Dünya İklimi İçin Okul Grevi Yapıyor"            

Greta Thunberg Dünya İklim Okul grevi Davos Katowice Arnold Schwarzenegger Antonıa Guterres Avusturya İsveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI