HIRİSTİYAN DEMOKRATLAR (KD) YÜKSELİŞTE

Hıristiyan Demokratlar tarihinin en yüksek rakamını gördüler. Aftonbladet/Inizio’nun yaptığı ankete göre oylarını yüzde 9’a çıkardılar. Bu yükselişte parti genç başkanı Ebba Busch Thor’un önemli rol oynadığı görülüyor.

HIRİSTİYAN DEMOKRATLAR (KD) YÜKSELİŞTE
HIRİSTİYAN DEMOKRATLAR (KD) YÜKSELİŞTE Admin
Bu içerik 763 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç kamuoyunda anket şirketlerinin her ay yaptıkları düzenli anketlerde “şu an seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz” soruna verilen yanıtlardan yola çıkılarak ve hata payı da hesap edilerek ortaya konan anketlerde yanılma paylarının çok düşük olduğu görülüyor.

Aftonbladet/Inizio adlı şirketin 11 – 18 Şubat tarihlerinde 18 yaş üstü 2 137 kişiyle yaptığı görüşmelerde Hıristiyan Demokratlar’ın tarihi bir rakam yakaladığı görülüyor. Bu durumu parti başkanı Ebba Busch Thor, “Seçmenler bizim çalışmalarımızı izliyor ve politik olarak elimizden geleni yaptığımıza inanıyorlar, takdir ediyorlar” değerlendirmesini yapıyor.

Hıristiyan Demokratlar’ın oyları 2014 öncesi yıllarca yüzde 4,5 dolaylarının altında seyretti. 2014 seçimleri sonrası ve 2015 Nisan’ında parti başkanlığına seçilen Ebba Busch Thor ile birlikte yükselişe geçti. Kiliseye kayıtlı insan sayısının her gün düştüğü İsveç’te, KD’nin yüzde 9 oranlarına ulaşması izlediği politikaların muhafazakar sağ seçmen tarafından takdir edildiğini gösteriyor. KD yükselirken aynı zamanda Ilımlı Muhafazakar Parti’nin oy kaybettiği görülüyor. Eriyen Liberal Parti’den de önemli bir oy kopardığını ortaya koyuyor. 

Ebba Busch Thor, “Pek çok kişinin gözleri üstümüzde ve son zamanlardaki politikalarımız görüyorlar. Bizi politikalarımızdan dolayı takdir ediyorlar. Bu çizgide durmaya ve çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Sağ kesimin bir diğer önemli partisi Ilımlı Muhafazakar Parti 2014 yılından bu yana oy kaybını sürdürüyor. İkinci parti konumunu ırkçı İsveç Demokratları’na kaptırmış durumda. Sosyal demokrat İşçi Partisi yüzde 25 ile 30 arasında gidip geliyor. Sosyal Demokratlar’ın sağ tabana kayması ve o yönde izlemeye çalıştığı politikaları pek taraftar bulmuyor. Bu durumdan seçmen pek memnun değil.

Ankette yükselişinin devam ettiği gösteren bir başka parti de Sol Parti. Bu partide sol değerleri sürekli ön plana çıkararak ve Sosyal Demokratları “sol”un değerlerini kaybetmekle eleştirerek oylarında hatırı sayılır bir artış gösteriyor.

Her şeye karşın İsveç siyasi yelpazesinde en kazançlı parti ırkçı ve popülist bir çizgi izleyen İsveç Demokratları gözüküyor. 1990 öncesi binde 2 dolaylarında olan oylarını geçen süreç içerisinde bu gün yüzde 19,5’e getirmiş durumdalar. Bu da Avrupa'da esen ırkçı rüzgarların etkisinin nedenli güçlü olduğunu gösteriyor.

İşte anket sonuçları:

Sosyal Demokratlar % 27,1

Sol Parti % 9,2

Çevre Partisi % 3,4

Merkez Partisi % 9,7

Liberal Parti % 2,7

Ilımlı Muhafazakar Parti % 17,7

Hıristiyan Demokratlar % 9

İsveç Demokratları % 19,5

Öteki Partiler % 1,9

İsveç Aftonbladet/Inizio Hıristiyan Demokratlar anket
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI