RUSYA BÜYÜKELÇİSİ İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI

İsveç Dışişleri Bakanlığı son günlerde yaşanan uçak olayları ve Avrupa Güvenlik Politikaları çerçevesinde görüşmelerde bulunmak üzere Rusya Büyükelçisini bakanlığıa davet etti. Görüşme Pazartesi günü gerçekleşecek.

RUSYA BÜYÜKELÇİSİ İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI
RUSYA BÜYÜKELÇİSİ İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI Admin
Bu içerik 793 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç ile Rusya arasında buzlar bir türlü erimiyor. İsveç tarihsel bir düşmanlığını Rusya’ya karşı hâlâ sürdürüyor. Başta Amerika olmak üzere kimi Avrupa ülkeleri bir oldu bittiye getirerek İsveç’i “Nato” üyesi yapmanın peşinde koşuyor ve Rusya’ya karşı sürekli kışkırtıyorlar.

İsveç, özellikle Sosyal Demokrat olarak tanınmış şahsiyet olan Olof Palme’nin öldürülmesinden sonra Amerika’yla ilişkilerini daha artırdı. ABD’nin uzaktan güdümlü bir ortağı (partner) konuma düştü. Böylece dünyada bilinen tarafsızlığını yitirdi. Amerikanın isteği üzerine Kaddafi”ye karşı yürütülen yok etme planına 6 tane Jas-Gripen savaş uçağı gönderek katkıda bulundu.

İsveç sık sık Rusya’nın kendi hava sahasını savaş uçaklarıyla ihlal ettiğini iddia etmekte ve dolaysıyla Rusya’yı savaş kışkırtıcılığı yapmakla suçlamaktadır. En son  olarak uluslararası hava sahasında kendilerinin istihbarat uçağına 20 metre Su-27 savaş uçağının yaklaşarak rahatsız ettiğini iddia etmektedir. Bu nedenle Rus Büyükelçisi Dışişlerine çağrılmıştır.

İsveç Dışişleri basın koordinatörü Diana Qudhaib,”Bakanlığımız bu olayı çok ciddi olarak değerlendirmektedir. Rus uçağı anlaşılmaz bir tepki göstermiştir ve uçuş güvenliğimizi tehlikeye atmıştır. Olayın uluslararası hava sahasında olması ayrıca düşündürücüdür. Uçağımızın orada uçma hakkı vardır” açıklamasını yapmaktadır.

İsveç İsveç Dışişleri Bakanlığı Rusya Rusya İsveç Büyükelçisi çağrı hava sahası savaş uçağı Rus savaş uçağı Su-27
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI