NORVEÇ’TEN ”DİL ÖĞRENMEZSENİZ SOSYAL YARDIM YOK”

Norveç”in sağcı Başbakanı Erna Solberg, ihtiyaç sahiplerine dönük sosyal yardımlara daha sıkı şartlar getirileceğini açıkladı. Solberg, bunlar arasında Norveççe bilme şartının yer alacağını da ifade etti.

NORVEÇ’TEN ”DİL ÖĞRENMEZSENİZ SOSYAL YARDIM YOK”
NORVEÇ’TEN ”DİL ÖĞRENMEZSENİZ SOSYAL YARDIM YOK” Admin
Bu içerik 855 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Erna Solberg ırkçı partiyle 2013’te kurduğu hükümet göçmenler aleyhine bir dizi önlemler almıştı. Solberg, 2020'den itibaren mültecilere sosyal yardım sağlanabilmesi için Norveççe bilmenin şart koşulacağını sosyal yardımlar çerçevesinde dile getirdi.

Başbakan Solberg, dil öğrenme şartının göçmenleri iş aramaya teşvik edeceğini savunarak, "Sosyal yardım konusunda uzun zaman harcadığınızda tetiklenen mekanizmayı hatırlamanız gerekir. Yaşamınız hakkında bir şeyler yapmak için güven ve ilhamınızı kaybedersiniz" ifadelerini kullandı.

Norveç hükümeti tarafından 2017 yılında sağlanan 6.6 milyar kronluk sosyal yardımın alıcılarının yarısının göçmenler olduğu belirlendi. Bu alıcıların yüzde 86'sını Ortadoğu ve Afrika'dan gelen göçmenler oluşturuyor.

Bu ayın başında Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Anniken Hauglie de işsiz göçmen sayısından duyduğu endişeyi dile getirmişti.

Sosyalist Sol Parti Sözcüsü Karin Andersen ise Solberg'in kararına tepki gösterdi. Andersen, yaptığı açıklamada "Yiyecek alacak parası olmayan insanları yardımdan mahrum bırakamazlar. (Golberg) Norveççe konuşamayan yaşlı ve hastaların açlıktan ölmesi gerektiğine mi inanıyor?" diye konuştu.

İstatistiklere göre, 5.2 milyon nüfusluk ülkede 130 binden fazla sosyal yardım alıcısı bulunuyor. 2017 verilerine göre ülkede, nüfusun yaklaşık yüzde 17'sini oluşturan 880 binin üzerinde yabancı uyruklu sahıs bulunuyor.

Hükümetin sağladığı sosyal yardımın aylık miktarı ise yaklaşık 9.252 kron gibi bir rakama denk düşüyor

 
Norveç sosyal yardım dil öğrenme Erna Solberg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI