HOCALI KATLİAMI: TARİHİN KANAYAN KARA LEKESİDİR

Hocalı Katliamı (Azerice: Xocalı soyqırımı), Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşayan Azerbaycan halkının Ermenistan ordusuna bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

HOCALI KATLİAMI: TARİHİN KANAYAN KARA LEKESİDİR
HOCALI KATLİAMI: TARİHİN KANAYAN KARA LEKESİDİR Admin
Bu içerik 806 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ermenistan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasından sonra daha önceden planladıkları ve Sovyetler döneminde göz yumulmasından dolayı el altında kurdukları, silahlandırdıkları ordularıyla Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ bölgesine saldırmışlar, bölgeyi ele geçirerek katliamlara başlamışlardı.

Bu katliamlardan o bölgede tek havaalanına sahip olan Hocalı kasabası da işgale uğramış, çoluk çoçuk, kadın, genç ve yaşlı demeden feci bir biçimde 83’ü çocuk, 106’sı kadın olmak üzere 613 kişi öldürülmüştü. 500’e yakın ve çoğu ağır olmak üzere Azerbaycanlı da yaralanmıştı. Böylece Ermeniler dünyanın gözü önünde ve Sovyetlerin de desteğiyle 20’nci yılda tarihin en acımasız katliamını gerçekleştirmişlerdi.

Bu olaylar yaşanırken dünya seyirci kalmış, laf ürtemekten öteye geçememişlerdi. Olayın ciddiyetine bakıldığı zaman Hocalı’da yaşananlar; 1949 Cenevre Sözleşmeleri'nin, Birleşmiş Milletler'in (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi, Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, İşkenceye ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi çok sayıda sözleşmenin ciddi ihlali anlamına gelmektedir.

Bugünde Ermenistan işgal ettiği topraklardan çıkmamak için her türlü ayak oyunlarıyla hem Azerbycan Devleti’ni hem de dünyayı oyalamaktadır.

Hocalı Katliamı’nın 27’nci yıldönümünde Ermenistan Devleti’ni şidddetle kınıyor ve bu yöndeki politikalarını eleştiriyoruz. İşgalin bir an önce son vermesini ve BM’in üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmesini diliyoruz.

Azerbaycan halkının dinmeyen acılarını paylaşıyor, şehitlerini saygıyla anıyoruz.

Azerbaycan Ermenistan Dağlık Karabağ Hocalı Katliamı Hocalı işgal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI