STEFAN LÖFVEN: “IŞİD’Lİ İSVEÇLİLERİ VATANDAŞLIKTAN ÇIKARMAK ÇÖZÜM DEĞİL”

Bir televizyon programına konuk olan Başbakan Stefan Löfven IŞİD’e katılan İsveç vatandaşlarının vatandaşlıklarının ellerinden alınmasının soruna çözüm getirmeyeceği yönünde görüşlerini beyan etti.

STEFAN LÖFVEN: “IŞİD’Lİ İSVEÇLİLERİ VATANDAŞLIKTAN ÇIKARMAK ÇÖZÜM DEĞİL”
STEFAN LÖFVEN: “IŞİD’Lİ İSVEÇLİLERİ VATANDAŞLIKTAN ÇIKARMAK ÇÖZÜM DEĞİL” Admin
Bu içerik 734 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveö Ulusal İstihbarat Teşkilatı verilerine göre Suriye’ye IŞİD saflarına katılmak için 2011 yılından itibaren gidenlerin sayısını 400 olarak açıklamıştı. Bunlardan 150 tanesinin daha önce döndüğü, 50 kadarının savaşta öldüğü geriye 150 ile 200’sin kaldığı tahmin ediliyor. Bunların arasında kadın ve çocuklarda var.

Stefan Löfven, “Orada şu anda bulunanları İsveç’e dönmeleri için herhangi bir ekonomik kaynak ayırmak gibi bir durum söz konusu değil” görüşünü dile getiriyor. Bu kişilerin kendi olanaklarıyla İsveç’e dönüp dönemeyecekleri konusunda ise, “Eğer İsveç vatandaşıysalar dönmelerinde bir sorun yok. Bu onların hakkı” ifadelerini kullanıyor. İsveç’e geri gelen IŞİD’liler polis ve güvenlik polisi tarafından kontrol edilmeleri konusunda da, “Doğaldır ki, bu yapılmalıdır. Suçları varsa cezalarını çekmelidirler” görüşünü belirtiyor.

Vatandaşlığın geri çekilmesi doğrultusunda Ilımlı Muhafazakar Parti ile ırkçı İsveç Demokratlarının önerisine de şu yorumu getiriyor:”Bu öneri anayasaya aykırıdır. Bunu orada değiştirmek isterseniz bir karar ve bir seçim ve daha sonra da benzer bir karar almanız gerekir. Bu nedenle çözüme şimdilik yardımcı olmaz.”

Suriye’de annelerinin yanında olan çocuklar için, “Çocukların orada bulunmalarından dolayı bir suçları yok. Fakat bizin Suriye’ye giderek onları buraya getirme olanağımız da yok. Bu çok özel bir durum, şu an herhangi bir çözüm olanağımız yok” ifadelerine yer veriyor.

Stefan Löfven IŞİD Suriye Vatandaşlık İsveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI