İSVEÇ’TE 2018’DE İÇKİ TÜKETİMİ YÜZDE İKİ ORANINDA DÜŞTÜ

İsveçlilerin tekel satış yerlerine akın etmeleri ve kasa kasa eve içki taşımalarına karşın 2018 yılında içki tükütiminin ülke genelinde yüzde 2 oranında düştüğünü gösteriyor. Bu durumu İsveç parası Kron’nun değer kaybı ve yükselen Avro’nun yol açtığını ileri süren araştırmacılar da var.

İSVEÇ’TE 2018’DE İÇKİ TÜKETİMİ YÜZDE İKİ ORANINDA DÜŞTÜ
İSVEÇ’TE 2018’DE İÇKİ TÜKETİMİ YÜZDE İKİ ORANINDA DÜŞTÜ Admin
Bu içerik 1293 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te yapılan yıllık araştırmalar genelde tüketilen içki oranının saf alkol olarak bu yıl 8,8 oranında olduğunu gösteriyor. Bu da 92 şişe (75 cl) şarap anlamına geliyor. İsveç’te 15 yaş ve üstü tüketici olarak nitelendiriliyor.

İçki ve Uyuşturucu Konusunda Aydınlatma Federasyonu’nun (CAN) yaptığı araştırmaya göre 2017’ye oranla bu yüzde 2 oranında tüketimde bir düşme yaşandı. Federasyondan yapılan açıklamada, “İçki tüketiminin azalması şaşırtıcı değil, gelecekte bu durum devam edecektir. Gençlerin alkol tüketimlerini azalttığını ve genç yetişkinler olarak aldıkları görülüyor” denildi.

2000 yıllarında artış gösteren bira ve şarap tüketiminin giderek azalma gösterdiğine dikkat çekiliyor. CAN araştırmalarına çok yönlü kaynaklardan elde edilen tüketimi de katıyor. Tekel bayiileri, lokantalar, kaçak içeri sokulan içkiler, evde üretim, seyahatte içilenler ve internet üzerinden satışları değerlendiriyor.

Bu araştırmaya göre 2018 yılında kişi başına 315 (50 cl) şişe bira, 92 şişe şarap ve 34 şişe sert içki tüketildiğini gösteriyor.

Bu duruma göre:

Tekel Bayii: % 65,6

Lokantalar: % 10,6

Alkol oranı düşük bira: % 5,4

Kaçak sokulan: % 4,4

Ev üretimi: % 2,5

İnternet satışı: % 1,2

İsveç içki tüketim düştü Tekel Bayii CAN şarap bira
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI