İSVEÇ’TE 16 YAŞINDA YILIN KADINI SEÇİLDİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde iklim savunucusu 16 yaşındaki küçük kız Greta Thunberg yılın kadını seçildi. Greta Thunberg geçen yıl dünya iklimine hükümetlerin, politikacıların, her alanda ünlü kişilerin dikkatini çekmek için okul boykotları başlatmıştı.

İSVEÇ’TE 16 YAŞINDA YILIN KADINI SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE 16 YAŞINDA YILIN KADINI SEÇİLDİ Admin
Bu içerik 851 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Geçen yıla kadar dünya küçük kız Greta Thunberg’in adını duymamıştı. Dünya ikliminin kötüye gitmesi ve iklim sorunlarına yeterli duyarlılık gösterilmediğini ileri sürerek okullarda boykotlar başlatmıştı. İsveç Meclisi önünde de boykot gösterileri yapan Greta Thunberg bu çalışmalarında başarılı bir grafik çizmiş ve tüm dünyada ve özellikle Avrupa’daki okullarda binlerce öğrenci bir günlüğüne okula gitmeyi boykot ederek parlamentolar önünde ve sokaklarda gösteriler yapmışlardı.

Aftonbladet/Inizio’un yaptığı ankette oyların çoğunluğunu alan Greta Thunberg İsveç’te yılın kadını seçildi. Yılın kadını seçildiği haberini alan Greta, “Oy oy bu tamamen olanaksız” diye memnuniyetini belirten sözler ağzından dökülmüştü.

Geçen hafta Cuma günü Almanya’nın başkenti Berlin’de 4 bin öğrenciyle yaptığı gösteri Başbakan Angela Merkel tarafından takdir edilmişti. Dünyadaki okul öğrencileri bir gün de olsa dünya iklimine dikkat çekmek için Greta’nın açtığı yolda boykotlarına devam ediyorlar.

Basına yaptığı konuşmasında Greta, “Bazen oldukça zor. Olayın merkezinde olmak hoşuna gitmiyor. Fakat bundan da kişisel olarak yakınmıyorum. Çünkü çok iyi bir iş çıkardığımı biliyorum. Eğer insanlar ve yetkililer bu konuda konuşmaya başlamışsa, bu iyi bir başlangıç diyorum. Bu da çok güzel. Bir süre evde kalıp okuluma odaklanmak istiyorum. Ülke çapında genel değerlendirme sınavı var. Gelecek basamak 15 Martta 700 yerde ve 72 ülkede gösteriler yapacağız. Ondan sonra her Cuma günü boykotuma devam edeceğim” ifadelerini kullanıyor.

Aftonbladet/Inizio politikacılar, kültür , spor, ev hanımı vb. Alanlarda çalışan kadınlar arasında yaptığı anketinde yüzde 23 ile Greta Thunberg yılın kadını seçildi.

İşte anket sonuçları:

1 . Greta Thunberg % 23

2. Ebba Busch Thor, parti başkanı % 22

3. Frida Karlsson, kayakçı %9

4. Magda Gad, gazeteci %5

5. Sara Danius, edebiyat eleştirmeni %5

6. Annei Lööf, parti başkanı  % 4

7. Ev kadını % 4

8. Mia Skäringer, komedyen, % 4

9. Mamma, 3 %.

10. Prenses Victoria % 3

İsveç Yılın Kadını Greta Thunberg iklim dünya okul boykot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI