MALEZYA’DA DENG VİRÜSÜ 49 CAN ALDI

Malezya'da Dağlik Bakanlığınca 2019'un başından bu yana deng humması virüsünden 49 kişinin öldüğü bildirildi.

MALEZYA’DA DENG VİRÜSÜ 49 CAN ALDI
MALEZYA’DA DENG VİRÜSÜ 49 CAN ALDI Admin
Bu içerik 744 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dünya basınına yansıyan haberlere göre basına açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Dr. Dzulkefly Ahmed, 1 Ocak’tan 7 Mart’a kadar ülke genelinde toplam 28 bin 580 deng humması vakası görüldüğünü ve virüs bulaşan kişilerden 49’unun yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bu alanda alınan önlemlere karşın ülke genelinde deng humması vakalarının geçen yılın ilk üç ayına oranla yüzde 156,4 arttığını belirten Dzulkefly, aynı dönemde meydana gelen can kayıplarında da geçen yılki periyoda kıyasla yüzde 88,5 artış gözlemlendiğini ifade etti.

Dzulkefly, deng humması vakalarının en çok ülkenin Selangor eyaleti civarında görüldüğünü kaydetti..

Malezya’da 2018’in ilk üç aylık diliminde 11 bin 146 deng humması vakası görülürken, 26 kişi bu virüsten hayatını kaybetmişti.

DENG HUMMASI NEDİR?

Deng humması virüsü, insanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı vakalarda ölümcül olabiliyor.

Vakalar, genellikle yağış mevsimleri olarak bilinen haziran ve eylül ile aralık ve mart aylarında artış gösteriyor. Bilim adamları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve deng humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğunu belirtiyor.

Hastalığı bulaştıran sivrisinek türünün su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle özellikle sanayi çevrelerinde çöp birikintilerinin sürekli ilaçlanması gerekiyor.

Malezya Deng Deng Virüsü Sağlık Bakanlığı Dr. Dzulkefly Ahmed Sivrisinek Selangor Eyaleti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI