AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TÜRKİYE KARARI

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden raporu kabul etti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu’nun kararına tepki göstererek, “Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir” dedi.

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TÜRKİYE KARARI
AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TÜRKİYE KARARI Admin
Bu içerik 1118 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda oylanan yıllık Türkiye raporu, 109 'hayır' oyuna karşı 370 'evet'le kabul edildi.

Raporda ağır insan hakları ihlallerinden gerekçesiyle Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması talep ediliyor. Ayrıca, ilişkilerin "etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması" isteniyor.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

Karara ilişkin açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu. Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir. AP demokratik gelişmeye açık ve destekleyici kararlar almaktan uzaklaştı. Aşırı sağın dar penceresinden bakıyor dünyaya. FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Meclisimiz bombalandı. AP parlamentomuzla dayanışma için ziyarete bile gelmedi. AP başkanı aylar sonra geldi. Ama darbeci liderlerle çalışmakta hiçbir mahsur görmüyorlar. AB’nin genişlemeden sorumlu komiserinin ırkçılığı, Türkiye raporunu hazırlayan şahsın demokrasiden çok terörü destekleyenlerle yakınlığı herkes tarafından bilinmektedir” dedi.

TBMM DIŞİŞLERİ KOMİSYONU BAŞKANI BOZKIR: 'KARARLIYIZ'

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, AP'nin 2018 Türkiye Raporu'yla ilgili yazılı açıklama yaptı. Türkiye olarak, böyle bir kararı dikkate almanın mümkün olmadığını belirten Bozkır, Türkiye'nin, AB'ye katılım sürecinde ve bu yolda reform çalışmalarını sürdürme konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Bozkır'ın açıklaması şu şekilde:

"Ülkemiz gerçekleriyle hiçbir alakası olmayan ve Türkiye karşıtı çevrelerden beslenerek ortaya atılan, mesnetsiz iddialara dayandırılarak hazırlanan söz konusu raporun, AP Genel Kurulu tarafından kabul edilmesini şiddetle kınıyorum."

"Ülkemiz gerçekleriyle hiçbir alakası olmayan ve Türkiye karşıtı çevrelerden beslenerek ortaya atılan, mesnetsiz iddialara dayandırılarak hazırlanan söz konusu raporun, AP Genel Kurulu tarafından kabul edilmesini şiddetle kınıyorum." değerlendirmesinde bulunan Bozkır, raporda yer alan asılsız iddiaların, AP Genel Kurulunca kabul görmesinin, Türkiye'ye karşı "taraflı ve önyargılı tutumunun devam ettiğinin bir göstergesi"

"AP, aldığı bu kararla, yapıcı bir tutumdan uzak olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Türkiye'nin müzakere ve katılım süreci, Türkiye'nin olduğu kadar AB'nin de yararınadır. AB ile olan köklü ve çok boyutlu ilişkilerimiz birçok alanda AB'ye katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Bu ilişkileri normalleştirme ve yeniden canlandırma çabalarımızın en yüksek olduğu bir dönemde, böylesine bir kararın alınması en basit tabiriyle çifte standart ve tutarsızlıktır. ''

"Avrupa'nın radikal eğilimlerinin temsilcilerinin AB kurumlarını yönetmeye talip olduğu bir dönemde ve bu eğilimlerinin hakimiyet altına aldığı, görev süresi dolmak üzere olan bir parlamentonun böylesine bir karar almasının maksatlı olduğu ve meşru görülemeyeceği açıktır. AP ve AB'nin, Türkiye'ye karşı yükümlülüklerine bağlı kalması ve gerçeklikten uzak, önyargılı ve popülist tavrını terk etmesi çağrısında bulunuyorum. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olarak, yüce Meclis'imizde grubu bulunan tüm partilerin bu tavra karşı tutum belirlemelerini ve bu çağrıya destek vermelerini ümit ediyorum."

Kaynak: Cumhuriyet

Avrupa Parlamentosu Müzakere askı almak Türkiye AP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ayse     2019-03-14 Ben hala anlamiyorum Turkiyeyi, neden hala Avrupa birligine katilmak istedigini. Bunlar iki yuzlu insanlar. Zaten söylediler Turkiyenin musluman ulkesi oldugu icin almayacaklarini. Avrupa hitsin isine. Onlar bize yalvarsin????????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI