ÇEVRECİ GRETA THUNBERG NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NE ADAY GÖSTERİLDİ

Greta Thunberg İsveçli küçük bir çevre savaşçısı. 11 yaşından itibaren dünya iklimiyle ilgileniyor. 2018'in Ağustos ayının sonlarında başlattığı “İklim İçin Okul Boykotu” eylemleriyle tüm dünyada tanınıyor.

ÇEVRECİ GRETA THUNBERG NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NE ADAY GÖSTERİLDİ
ÇEVRECİ GRETA THUNBERG NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NE ADAY GÖSTERİLDİ Admin
Bu içerik 989 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Norveçli Milletvekilleri Greta’nın çalışmalar ve ortaya koyduğu eylemler nedeniyle bir “Dünya İklim Sorunları”na karşı gösterdiği duyarlılıktan dolayı2019 yılı “Nobel Barış Ödülü”ne aday gösterdi.

Greta Thunberg, “İklim İçin Okul Boykotu” adıyla her Cuma günü sürdürdüğü ve tüm dünyada yankı bulan boykotları Dünya İklim Sorunları’na çare bulmak için başta BM, devlet adamları, tanınmış siyaset, kültür adamlarıyla yaptığı görüşmeler ve basın yoluyla sesini duyurmaya çalışıyor.

Norveç Stortinget (Büyük Meclis) milletvekillerinin gerekçelerinde şöyle deniliyor: “Greta Thunberg’in dünya iklimi için başlattığı okul boykotları için ‘Nobel Barış Ödülü’ verilmesi onun çalışmalarına çok önemli bir katkı koyacaktır. Dünya İklimi için alınacak önlemlerle Dünya barışına katkı yükümlülükleri ele ele yürümektedir. Bu ödülün Greta’ya verilmsi hem halk hareketleri hem de iklimsel önlemler için bir kazanç olacaktır” deniliyor.

Norveç Nobel ödülü webb sayfasında şimdiye kadar 2019 için 301 aday gösterilmiş durumda. Bunlardan 223’ü kişiler ve 78’ini kurumlar oluşturuyor.

Nobel Barış Ödülü tarihinde ilk kez 16 yaşındaki bir kişi aday gösteriliyor.

Greta Thunberg Nobel Barış Ödülü aday Çevre iklim okul boykot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI