YENİ ZELANDA’DA İKİ CAMİYE SİLAHLI SALDIRI:49 KİŞİ ÖLDÜ

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde yerel saatle öğle saatlerinde Cuma namazı esnasında iki camiye yönelik açılan ateşte 49 kişi öldü ve 48 kişide çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralıların sağlık durumuna ilişkin yeterli bilgiler yok. Olayın faili olarak 3 erkek 1 kadın şüpheli olarak gözaltına alındı.

YENİ ZELANDA’DA İKİ CAMİYE SİLAHLI SALDIRI:49 KİŞİ ÖLDÜ
YENİ ZELANDA’DA İKİ CAMİYE SİLAHLI SALDIRI:49 KİŞİ ÖLDÜ Admin
Bu içerik 903 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yeni Zelanda’dan dünya basına yansıyan haberler Christchurch kentinde iki camiye karşı düzenlenen vahşetin boyutlarını gözler önüne seriyor. Cuma namazı için toplanan insanların üzerine açılan ateş sonucu 49 kişi ölürken 48 kişi de yaralandı.

Yeni Zelanda Polisinden çeşitli açıklamalar peşpeşe geliyor, “Aktif bir tetikçi ile Christchurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala mevcuttur. Polis, Christchurch'te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız” biçiminde açıklamalar geliyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern yaptığı açıklamada, “Bugün ülkemizin en karanlık günlerinden biridir. Saldırının oldukça iyi planlandığı görülüyor’ dedi. Olay sonrası 3’ü erkek ve 1’i kadın üç kişi gözaltına alındı.

                             Saldırgan Brenton tarrant saldırı öncesi kamerayı kendisine çeviriyor

Saldırganlar camilere girmeden önce FB üzerinden canlı yayın yaptıkları da ortaya çıktı.

Dünya basınına yansıyan haberler arasında Yeni Zelanda'ya sığınmacı olarak çok sayıda Müslüman geldiği yönünde ve camilerde ölenlerin arasında sığınmacılar fazla olabileceği belirtiliyor.

                                                  Saldırganın arabasının içi görüntüler

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern yaptığı bir başka açıklamada saldırıyı gerçekleştirenlerin aşırı sağ ırkçı bir görüşe sahip olduklarını belirtti.

Brenton Tarrant FB sayfasına yazdığı yazılarda Batı Avrupa’yı dolaştığını ve 2011 yılında Norveç’in Utöya Adası’nda 77 kişi öldüren ırkçı Anders Bering Breivik ve 2015 yılında Trollhättan’da bir okulda 3 kişi öldüren Anton Lundin Pettersson’u kutsadığı ortaya çıktı.

Brenton Tarrant yazdığı 70 sayfalık manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor. "Türklere" başlıklı bölüm şöyle: "Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz'ın Doğu yakasında."Ama Boğaz'ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz.Konstantinopolis'e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hıristiyan şehri olacak" deniliyor.

İKİ TÜRK VATANDAŞI YARALANDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan bir açıklamada saldırıda iki Türk vatandaşının yaralandığını duyurdu. Çavuşoğlu, “İki vatandaşımızın yaralandığını öğrendik. Mustafa Boztaş ve Zekeriya Tuya. Hayati tehlikeleri yok” dedi.

Yeni Zelanda Cami Saldırı Christchurch ölü Başbakan Jacinda Ardern
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI