YENİ ZELANDA KURBANLARININ EN KÜÇÜĞÜ 14 YAŞINDAYDI

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye aynı anda dün yapılan saldırılarda ölen 49 kişi arasında en küçüğü 14 yaşında olan Sayyad Milne ve en büyüğü 71 yaşındaki Davut Nabi oldu

YENİ ZELANDA KURBANLARININ EN KÜÇÜĞÜ 14 YAŞINDAYDI
YENİ ZELANDA KURBANLARININ EN KÜÇÜĞÜ 14 YAŞINDAYDI Admin
Bu içerik 992 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugün yüzlerce kişi camilerde toplanarak saldırıda ölenleri anma toplantıları düzenleniyor, dualar okuyor. Saldırıda ölenler arasında küçük yaşta olan çocuklarda bulunuyor. 14 yaşındaki Sayyad Milne teröristlerin kurbanı olan bir çocuk. Tek suçu ibadetini yapmak için camiye gitmiş olması... Sayyad Milne’nin babası John Milne “ölenler arasında olduğunu görmek hiç de kolay değil. Birileri, birilerini önemsemeden öldürüyor” diyerek acısını dile getiriyor. John Milne diğer üç çocuğununda cami gititklerini söyleyerek “büyük oğlum okul gezisindeydi. Diğer ikizler de okuldaydılar” ifadesini kullanıyor.

Ölenler arasında olan 71 yaşındaki Davut Nabi’nin oğlu Ömer Nabi çalıştığı için o gün camiye gitmeye zamanı olmadığını belirterek, “olayı duyar duymaz babamı telefonla aradım, aradım ama nafile yanıt gelmeyince ölenler ya da yaralananlar arasında olduğunu anlamdım. Babam ölen arasındaymış” diyerek üzüntülerini ifade ediyor.

Davut Nabi Yeni Zelanda’ya 1980 yıllarda Afganistan’dan geliyor. Orada mühendis olarak çalışıyor. Yeni Zelanda’ya gelen Afganistanlılara kurduğu dernek kanalıyla yardım ediyor. Onların topluma entegre olmaları kolaylaştırıyor. Bazı basın kanallarına yansıyan haberlere göre Davut Nabi bir başkasını korumak için üzerine yatıyor ve kendisi kurşunlara hedef oluyor.

Saldırganı durdurmak için onun üzerine atılan ve boğuşma esnasında yaralanan orada öğretmen olarak çalışan Naeem Rashid de kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiriyor.

 


Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de saldırının ardından Christchurch’a geldi. Canterbury mülteci merkezini ziyaret eden Ardern, burada Müslüman cemiyetinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Hastanelerde tedavileri süren 39 kişi bulunuyor.

 

Yeni Zelanda Sayyad Milne Davut Nabi Naeem Rashid Christchurch
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI