NYAMKO SABUNİ LİBERAL PARTİ BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU

Liberal Parti’nin şimdiki başkanı Jan Björklund Eylül ayında yapılacak kongrede aday olmayacağını iki ay kadar önce açıklamıştı. O günden bu yana yapılan çalışmalar ve spekülasyonlar bir krize işaret ediyordu. Eski bakanlardan olan Nyamko Sabuni başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

NYAMKO SABUNİ LİBERAL PARTİ BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
NYAMKO SABUNİ LİBERAL PARTİ BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU Admin
Bu içerik 619 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

7 Eylül 2007’den beri Liberal (Folkparti) Partinin başkanlığını sürdüren ve 2007 ile 2014 yılları arasında Eğitim Bakanı olarakgörev yapan Jan Björklund bu yılki kongrede partinin başkanlığını bırakacağını açıklamıştı. Bu açıklamasından sonra başlayan başkan arama çalışmaları herhangi bir kişiyi ön plana çıkarmamıştı. Çok uzun süredir parti içerisinde çalışan ve bakanlık da yapan Nyamko Sabuni başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Nyamko Sabuni’nin babası Zaire’den politik sığınmacı olarak Burundi’ye sığındı. Sabuni 12 yaşlarında (1981) İsveç’e geldi. Eğitimini Uppsala Üniversitesine bağlı Mälardalen Yüksek Okulu’nda Basın İletişimi üzerine tamamladı. Ayrıca çeşitli kurslar okudu. 2002 yılında İsveç Meclisine seçildi.

Sabuni, parti gazetesi “NU”ye yazdığı makalesinde, “Kriz sona ermiştir ve gün Liberal Parti’yi güçlendirme günüdür” tümcelerini kullandı. Sabuni yazısına devamla, “Bu partiye otuz yıl önce girdim. O dönem partinin en iyi yıllarıydı ve gücü büyüktü. Şimdi içerisinde bulunduğumuz durumu büyük üzüntüyle izliyorum. Bu olumsuz durum içte kargaşaya ve dışta seçmenleri belirsizliğe itti” görüşlerini paylaşıyor.

Sabuni, yazısını, “Liberal düşüncelerin çok büyük role sahip olduğunu biliyor ve bu nedenle partiyi güçlendirmek için büyük çaba sarfetmek istiyorum. Benim sosyal bağım, ırkçılıkla mücadelede doğdu. O zaman Halk Partisi’ne (Folkpartiet) giden yolu keşfettim. Uzun yıllardır hizmet ediyorum. Ben partinin her zaman merkezinde bulundum. Bence bu, artık gereksinim duyulan partinin iyileşmesi yönündeki çalışmalara katılmamı kolaylaştırıyor” diye bitiriyor.

Liberal Parti Nyamko Sabuni aday
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI