SUDAN DEVLET BAŞKANI ÖMER EL BEŞİR GÖREVİNİ BIRAKTI

Sudan’da devam etmekte olan El Beşir’e karşı protestolar bugün öğle saatlerinde ordunun devlet televizyonunu kuşatmasıyla birlikte devlet başkanı Ömer el Beşir görevinden istifa ettiğini duyurdu. Kimi kaynaklar Beşir’in askerlerce göz hapisine alındığını duyurdu.

SUDAN DEVLET BAŞKANI ÖMER EL BEŞİR GÖREVİNİ BIRAKTI
SUDAN DEVLET BAŞKANI ÖMER EL BEŞİR GÖREVİNİ BIRAKTI Admin
Bu içerik 431 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ülkeyi 30 yıldan fazla yönetmekte olan Ömer el Beşir’e karşı gösteriler aylardır sürüyordu. Protestoların simgesi haline gelen 22 yaşındaki Alaa Salah bu sabah bir otomobilin üzerinde kolunu hava kaldırmış ve bir parmağını gösterek, “Devrimimiz başarıya ulaşacaktır” diye haykırıyordu.

Beşir’e karşı gösterilerin başını kadınlar çekiyordu. Protestolara katılanların yaklaşık yüzde 70’ni kadınlar oluşturuyordu. Gösteriler Aralık 2018 de başlamış ve giderek sayısal olarak artmıştı. Gösterilere katılan kadınların çoğunluğu “amacımıza ulaştık ve biz kazandık” ifadelerini dile getiriyorlar. Gösteriler hayat pahalılığını protesto etmek için başlatılmıştı. Gösterilerin başladığı günden bu yana hayat pahalılığı 3 – 4 kat artmış durumda. pet nakil

Uluslararası Hartum Havaalanında inişlere izin verilirken kalkışlara izin verilmiyor. Basına yansıyan çeşitli haberlere göre geçici bir hükümet kurmak için askerlerle muhaliflerin görüşmelerini sürdüğü belirtiliyor.

Ömer el Beşir Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 2003 yılında Darfur Bölgesinde halka katliam yaptırdığı ve 300 bin insanı öldürtmek iddiasıyla suçlanıyordu.

Ömer el Beşir ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşılıklı ziyaretlerde bulunmuşlardı.

Sudan Ömer el Beşir Protesto Alaa Salah Darfur Katliam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI