FRANSA’NIN ÜNLÜ NOTRE-DAME KİLİSESİ YANDI

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan dünyaca ünlü ve 800 yıllık tarihi Notre-Dame Kilisesi’nde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangına çok yönlü müdahale edilmesine karşın hasarın çok büyük olduğu belirtiliyor.

FRANSA’NIN ÜNLÜ NOTRE-DAME KİLİSESİ YANDI
FRANSA’NIN ÜNLÜ NOTRE-DAME KİLİSESİ YANDI Admin
Bu içerik 364 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dünyaca ünlü tarihi kilisenin yanması tüm dünyada üzüntü yarattı. Notre-Dame Kilisesi pek çok yazara ilham kaynağı olmuş, Paris’i ziyaret edenlerin en önemli uğrak noktasıydı. Turistler için bir çekim noktasıydı.

Pazartesi sabahı başlayan ve çok çabuk yayılan yangın rüzgarında etkisiyle tüm çatıyı sardı. Çok sayıda itfaiye ekibin katıldığı söndürme çalışmalarına karşın söndürme eylemi gece 02’ye kadar sürdü. Hala çatıda kırmızı korların olduğu belirtiliyor. Yangının nedeni henüz bilinmese de çatının yenilenme çalışmaları nedeniyle çıkmış olabileceği varsayılıyor.

Dün öğleden sonra Notre-Dame Kilisesi’ni ziyaret eden Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron gerekli onarım çalışmalarının hemen başlatılacağını söyledi. Kilise için hem Avrupa Birliği hem de özel kişiler parasal destekte bulunucaklarını açıkladılar. Fransız milyarder Pinault ailesi 100 milyon Avro bağışlayacağını açıkladı.

Notre-Dame Kilisesi’nde çok değerli tarihi resimler, heykeller, süslemeler ve benzeri sanat eserleri bulunuyordu.

Fransa Paris Notre-Dame Kilise yangın Emmanuel Macron
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI