19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

19 Mayıs 1919 Ulu önder Mustafa Kemal Paşanın işgal edilen vatan topraklarını kurtarmak için Samsun’a ayak basması ve bir ulusun kaderini değiştirdiği tarihin adıdır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ulusumuza kutlu olsun!

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN Admin
Bu içerik 1981 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

19 Mayıs 1919 ulusal kurtuluş ve kuruluş mücadelemimizin adımlarının atıldığı günün başlangıcıdır. Mustafa Kemal Paşa ‘Yıldırım Orduları’ kumandanıyken teslim olma, köleleşme maddeleriyle dolu olan ‘Mondros Antlaşması’na karşıydı. Arkadaşlarıyla mücadele birlikleri kurulması konusunda fikir birliği içeridsindeydi.

İstanbul’a gelişinde işgal gemilerini göstererek, “geldikleri gibi giderler” derken, kafasındaki düşüncesini ortaya koyuyordu. İstanbul’dan Samsun’a giderken Bandırma Vapuru’nda yakın arkadaşlarına yeni bir devleti müjdeliyor ve yönetiminin ‘CUMHURİYET’ olacağını vurguluyordu.

Ne yazık ki bugün içerisine düşürüldüğümüz durum Cumhuriyetimizin aldığı yaralar 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşa’nın çizdiği görünümden daha kötüdür. İç ve dış mihraklar hem Atatürk’e hem cumhuriyetimize saldırılarını artırmışlardır. Ülkemizi parçalamanın amacı içinde emperyalizmin çarkına su taşımaktadırlar.

Türkiye Cumhuriyeti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gençliğe Hitabesi’ndeki uyarıların ve koşulların daha ötesine geçmiştir. Hitabeyi hatırlamakta ve hatırlatmakta yarar vardır.

İşte hitabe:

 Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Umudumuz gençliktedir. Gençlerimizin elleri üzerinde bu aziz vatan sonsuza dek yaşayacaktır.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

19 Mayıs 19 Mayıs 1919 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Samsun İstanbul Atatürk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI