DOSTLAR TİYATROSU STOCKHOLM’DAYDI

Ünlü tiyatrocumuz Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu Stockholm’da sundukları ünlü ozanımız Nazım Hikmet’in yaşama ilişkin şiirlerinden derledikleri “Yaşamaya Dair” bir seçkiyi ABF’in Z-Salonunu dolduran 350 kişiye unutamayacakları iki saat yaşattılar. Genco Erkal’a Tülay Günal ve piyanoda Yiğit Özatay, çelloda Deniz Doğangün eşlik ettiler.

DOSTLAR TİYATROSU STOCKHOLM’DAYDI
DOSTLAR TİYATROSU STOCKHOLM’DAYDI Admin
Bu içerik 816 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

İsveç Türk Tiyatro Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleşen sunu Genco Erkal’ın ilerlemiş yaşına rağmen muhteşem oldu. Nazım Hikmet Ran gençliğimizin yasak şiirlerinin ozanıydı. Onun şiirlerini okumak hem cesaret isterdi hem de kodesi boylamak demekti. Kitapları yasaktı.

Bugünde farklı biçimlerde sanat ve sanatçılar üzerindeki baskıların değişmediğini görüyoruz. Değerli sanatçımız Genco Erkal İsveç Postası’na iki söz söylemeye çekiniyor ve Türkiye’de sanata ve sanatçıya yönelik bir değerlendirme alamıyoruz.

Genco Erkal ve Tülay Günal Nazım Hikmet’in yaşama dair şiirlerinden seçtikleri şiirleri ve Fazıl Say, Zülfü Livanel gibi sanatçılarımızın besteledikleri Nazım şiirlerinin bizlere muhteşem bir sunu gerçekleştirdiler. Sunu Nazım’ın Bursa cezaevinde güneşe çıkışını analtan “Güneş ve Ben” şiiriyle başladı. Pireye’ye yazdığı ve umut dolu şiirleri, Vatan Haini, Tarantabu’ya Mektuplar, Yalana dair, Çocuklar Şeker de Yiyebilsinler (Hiroşima), Karlı Kayın Ormanı, Aslanım-Yiğidim Burda yatıyor, Elleriniz, Dünyanın en Tuhaf Mahluku gibi şiirlerini piyano ve çello eşliğinde ses verdiler, şiirin ruhunu bize yansıttılar. Bu şiirler okunurken salonu tıka basa dolduran dinleyicilerin o günleri ruhlarının derinliklerinde yaşadıklarına, ve bugünün dünden farklı olmadığını içlerinde sık sık dile getirdiklerine inanıyoruz.

İsveç Türk Tiyatro Derneği, Levent Üzümcü’den sonra da Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu’yla da önemli kültürel olaylara samimi, içten imzalarını atmış oldular. Dernek Başkan ve yönetimine teşekkürlerimizi sunuyoruz.                                    CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner çiçek verirken

                                      İsveç Türk Tiyatro Derneği çocuk oyuncuları Genco Erkal ile

İsveç Türk Tiyatro Derneği sanat yönetmeni Burcu Ada Soysop, Genco Erkal ve Dernek Başkanı Haydar Alçınkaya

Stockholm İsveç Türk Tiyatro Derneği Genco Erkal Dostlar Tiyatrosu Tülay Günal Yaşamaya Dair Nazım Hikmet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI