AVUSTURYA’DA GEÇİCİ HÜKÜMET KURULUYOR

Avusturya Devlet Başkanı Alexander Van der Bellen eylülde yapılacak seçimler sonrasına akdar Anayasa Mahkemesi Başkanı Brigitta Bierlein’i geçici hükümeti kurmakla görevlendirdi.

AVUSTURYA’DA GEÇİCİ HÜKÜMET KURULUYOR
AVUSTURYA’DA GEÇİCİ HÜKÜMET KURULUYOR Admin
Bu içerik 563 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sebastian Kurz hükümetinde Başkan Yardımcılığı yapan ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi mensubu Heinz Christian Strache'nin 2017'de İspanya'nın İbiza Adası'nda bir Rus yatırımcıyla yaklaşan genel seçimlerde partisine yardım yapılması durumunda bazı devlet ihalelerinin Rusya'ya verilmesi hususunda kolaylıklar yapacağı yönünde ifadelerin yer aldığı video kaydı basında yer almış, aşırı sağcı lider istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bunu üzerine Başbakan Kurz, Avustralya Halk Partisi (ÖVP) ve FPÖ koalisyonun sona erdiğini, erken seçime gidileceğini açıklamıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, erken seçimlerin eylül ayında yapılması çağrısında bulunmuştu.

Seçim hükümeti kurmakla görevlendirilen Kurz, meclis genel kurulunda yapılan özel oturumda, ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) yanı sıra Liste Jetzt'in de karşı oylarıyla Başbakan Kurz ve geçici hükümet güven oyu alamamıştı.

Devlet Başkanı Alexander Van der Bellen Avusturya Sosyal Demokrat lider Pamela Rendi-Wagner, Avusturya Halk Partisi lideri Sebastian Kurz ve Avusturya Özgürlük Partisi lideri Norbert Hofer ile yaptığı görüşmeler sonucunda Anayasa Mahkemesi Başkanı Brigitte Bierlein’i geçici hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Geçici hükümet Avusturya’yı eylülde yapılacak seçimlere kadar yönetecek ve seçimi yapmakla görevli olacak.

Avusturya Alexander Van der Bellen Brigitta Bierlein Anayasa Mahkemesi geçici hükümet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI