DEMOKRASİ İÇİN KADINLAR FEDERASYONU KONGRESİNİ YAPTI

Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu (Kvinnoförbundet För Demokrati) Siljaline gemisinde 3’üncü kongresini gerçekleştirdi. 11 Mayıs 2013 yılında kurulan federasyon Malmö’den Umeå’ya kadar derneklere sahip bulunuyor.

DEMOKRASİ İÇİN KADINLAR FEDERASYONU KONGRESİNİ YAPTI
DEMOKRASİ İÇİN KADINLAR FEDERASYONU KONGRESİNİ YAPTI Admin
Bu içerik 1407 kez okundu.

  İSVEÇ POSTASI

Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu (Kvinnoförbundet För Demokrati) iki yılda bir yaptığı kongresini bu yıl 31 Mayıs 2019 tarihinde Siljaline tur gemisinin konferans salonunda gerçekleştirdi.  Kongre Federasyon Başkanı Macide Akay tarafından açıldı. Kongre Başkanlığına Meral Yusuf ve sekreterliğe Nejla Sunman seçildi. Oy sayıcı ve onaylayıcı olarak Hatice Polat ve Arzie Pastarmadzhieva seçildiler.

                                      Divan Kurulu Meral Yusuf (bşk.) ve Nejla Sunman (sek.)

Kongre Başkanı Meral Yusuf gündemi okuyarak oya sundu. Gündem kabul edildi. Salonda kongre için çoğunluğun bulunduğu ve kongre duyurusunun kurallara göre yapıldığı tespit edildi.

                       Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu Başkanı Macide Akay

Macide Akay açış konuşmasından sonra federasyonun “Çalışma Raporunu”nu okudu. Raporda, kadın sorunlarına yönelik yaptıkları çalışmaların yanı sıra demokrasi ve ırkçılığa karşı yaptıkları çalışmalar üzerinde durdu. Bundan sonra da yapılması gereken etkinlikleri özetledi.

Federasyon kurulduğu günden bu yana kadın sorunları, demokrasi, kimlik, dil, kültür ve ırkçılığa karşı çalışmaların yanı sıra namus cinayetleri ve kadına şiddet konusunda da çalışmalar yürüttü. Göçmen kadınların sosyal yaşam içerisinde yer almalarını özendirici çalışmalara da imza attı.

Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu uluslararası kadın federasyonlarıyla da iletişim içerisinde bulunarak hem bilgi, deneyim hem de dayanışma çalışmalarını da yürütüyor.

                                                                 Sayman Hatice Polat      

Ekonomik Rapor sayman Hatice Polat tarafından okundu. Gelir ve giderlere yönelik detaylı açıklamalar yaptı. Federasyonun ekonomik durumuna ilişkin gelecek iki yıl içinde alınması gereken önlemleri dile getirdi.

                                        Malmö'den Vasvie İssa görüşlerini açıklarken

Raporlar üzerine söz alan delegeler federasyonun çok geniş bir alan üzerinde çalışma yürüttüğünü ve bunun bazı çalışmalara yeterli zaman kalmadığı belirttiler. Federasyonun belirli temalar üzerinde çalışmasının daha verimli olacağını ifade ettiler. Görüşlerini dile getiren delegeler aynı zamanda federasyonun çalışmalarından memnunuyetlerini belirttiler. Malmö’den Vasvie İssa, Malmö’de kurulan ve uluslararası bir kimlik kazanan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” adlı dernekle iletişim kurularak kadınların daha çok bisiklet kullanmalarına özendirilmesini önerdi. Böylece çevre bilincinin kadınlar dolaysıyla aileden topluma yansıtılmasının gerekliliği üzerinde durdu.

                                                                Öykü Saga Yılmaz ve Filiz Aslan

Raporlar üzerine konuşmaların bitiminden sonra yönetimin aklanmasına geçildi. Yönetim oybirliği ile aklandı. Diğer maddelerin görüşülmesinden sonra yeni başkan ve yönetimin seçimine geçildi.

Federasyon Başkanlığına Macide Akay tekrar aday gösterildi ve oybirliği ile 4’üncü kez seçildi. Yönetim Kurulu şu adlardan oluştu:

Nejla Sunman
Hatice Polat
Özlem Sönmez Erdoğan
Vasvie İssa
Arzie Pastarmadzhieva
Gülay Yaraman
Sema Çağlar
Aida Mehrani
Nesli Balevi
Meral Yusuf

Yedekler: Çağla Köker ve Meltem Gürbüz

                                                    Nesli Balevi ve Arzie Pastarmadzhieva 

Denetleme Kurulu: Anife Rahim ve Melahat Başarani

Seçim Kurulu: Şerife Sadulova, Gülten Mustafa ve Öykü Saga Yılmaz

                                                              Umeå'dan Aida Mehrani

Kongre dilek ve temmenniler üzerine yapılan konuşmalardan sonra sonuçlandırıldı.

                                                        Kongreye katilanlar toplu halde

 

Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu Kvinnoförbundet för Demokrasi Macide Akay Kongre
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI