İSTANBUL’DA DEMOKRASİ KAZANDI

31 Mart’ta iptal edilen İBB seçiminin 23 Haziran günü tekrar edilmesinden sonra sandıktan ‘demokrasi’ çıktı. Tekrarlanan seçimi CHP adayı Ekrem İmamoğlu ezici bir çoğunlukla seçimi tekrar kazandı.

İSTANBUL’DA DEMOKRASİ KAZANDI
İSTANBUL’DA DEMOKRASİ KAZANDI Admin
Bu içerik 763 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

31 Mart’ta yapılan Genel Mahalli ve Yerel Seçimde İBB Başkanlığını CHP adayı Ekrem İmamoğlu kazanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tam anlaşılamayan hala tartışılan bir nedenle İBB seçimini iptal etti. CHP adayı İmamoğlu 17 gün İBB Başkanlığı yaptı. Başkanlığı elinden alındı.

23 Haziran’da tekrar yapılmasına karar verilen İBB seçimi dün gerçekleşti. Seçim sandığından ezici bir çoğunlukla CHP adayı Ekrem İmamoğlu çıktı. İmamoğlu yüzde 10 yakın fark attı. Aradaki oy sayısı farkı 800 bin dolaylarında ortaya çıktı.

Seçim sonuçlarının büyük ölçüde belli olmasından sonra bir açıklama yapan AKP adayı Binali Yıldırım, ”Seçimleri İmamoğlu önde götürmektedir. Seçim demek demokrasi demektir. Kendisini tebrik ediyorum. İstanbul için yapacağı iyi işlerde kendisine yardım edeceğiz” dedi. AKP’li Cumhurbaşkanı da İmamoğlu’nu tebrik ederek, “Bu seçimin hayırla vesile olmasını diliyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Halkımıza, halkımızın iradesine güveniyoruz. Kapalı kapılar ardında demokrasiye darbeler yapıldı. Bu darbeyi de İstanbullular giderecek diye güveniyordum. Allah'ın izniyle 800 bin fark ile biz bunu çözdük” derken seçimde ”Demokrasi destanı yazdık” ifadeleriyle duyduğu sevinci dile getirdi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde seçim sonuçlarının tam anlaşılmasından sonra Beylikdüzü’nde halka seslenen İmamoğlu demokrasi ve kardeşlik üzerine kurulu bir konuşma yaptı. İstanbul halkına teşekkür edereken “Artık partizanlık bitti. Artık ahlak var. Artık hak, hukuk, adalet var” dedi. Konuşmasını ”Her şey güzel olacak” sözleriyle bitirdi.

Dünya basını ve liderleri de yinelenen İBB seçimi olumlu olarak karşıladı.

Türkiye İstanbul Ekrem İmamoğlu İBB Seçimi Binali Yıldırım CHP AKP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI