İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI WALLSTRÖM: “1915 ERMENİ OLAYLARIYLA İLGİLİ ELİMİZDE GÜÇLÜ DELİLLER YOK”

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström Cuma günü yabancı gazetecilerle bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, “1915 Ermeni ve Süryani soykırımı iddialarını kabul etmemiz zor görünüyor. Bir ülkeyi soykırımcı ilan etmek için elinizde güçlü deliller olması lazım” ifadelerini kullandı.

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI WALLSTRÖM: “1915 ERMENİ OLAYLARIYLA İLGİLİ ELİMİZDE GÜÇLÜ DELİLLER YOK”
İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI WALLSTRÖM: “1915 ERMENİ OLAYLARIYLA İLGİLİ ELİMİZDE GÜÇLÜ DELİLLER YOK” Admin
Bu içerik 1599 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç 1999 tarihinden 11 Mart 2010 tarihine kadar meclis gündemine ısrala getirilen I. Dünya Savaşı esnasında Anadolu’da Ermeniler’e, Süryaniler’e, Keldani ve Pontus halkına soykırım yapıldı iddialarını bir oldubittiyle ve bir oy farkla 11 Mart 2010 yılında kabul etmişti. Fakat devlet politikasına dönüştürmemişti.

Sosyal Demokrat Partili Dışişleri Bakanı Margot Wallström Cuma günü Dışişleri Bakanlığı Basın Odasında yabancı gazetecilerle yaptığı basın toplantısında sorulan bir soruya verdiği yanıtta, “1915 Ermeni ve Süryani soykırımı iddialarını kabul etmemiz zor görünüyor. Bir ülkeyi soykırımcı ilan etmek için elinizde güçlü deliller olması lazım” ifadelerini kullandı.

AA haber ajansından haberi aktaran Sözcü gazetesine göre Wallström konuyu enine boyuna araştırmak için geçen dört yıllık iktidar dönemlerinde bir komisyon kurduklarını dile getirerek, “Geçmişte yaşanan olaylardan dolayı bir ülkeyi soykırımcı ilan etmenin büyük bir sorumluluğu var. Biz, tarihçilerden oluşan bir komisyon kurduk. Bu konuda bir sonuç elde etmek çok zor. Zira bu olayları yaşayan canlı tanık yok. İki ülke bunu ‘soykırım’ olarak kabul etti. Bunu da ben biraz sağlıksız buluyorum. Çünkü böyle bir karar alındığı zaman ardından bazı adımların atılması lazım. Bu da sizi daima bağlar” dedi.

Wallström ayrıca geçen ramazan ayında, iftar programını protesto eden aşırı sağcıların, Kur’an-ı Kerim yakması olayına ilişkin de “Fanatikliğin her türlüsüne karşıyım. Din üzerinden yapılan kışkırtmalar oldukça tehlikeli. Ortak yaşam alanlarını bulmalıyız. İslamofobik davranışlar bizi de derinden etkiledi. Birbirimizle konuşmalıyız ve beraber yaşama kültürünü geliştirmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström Sözde Ermeni Soykırımı delil Ermeni Süryani soykırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI