VİKİNG GEMİ MEZARLARI BULUNDU

Stockholm’un 70 km kuzeyinde bulunan Uppsala kentinin eski yerleşim alanında (Gamla Uppsala) İsveçli arkeologların sürdürdükleri kazılarda iki adet Viking gemi mezarı bulundu. Mezardan insan iskeleti yanı sıra at, köpek ve süs eşyaları çıktı.

VİKİNG GEMİ MEZARLARI BULUNDU
VİKİNG GEMİ MEZARLARI BULUNDU Admin
Bu içerik 1026 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te oldukça ender rastlanan bir arkeolojik olaya arkeologlar imza attı. Eski Uppsala yerleşim alanında iki adet Viking gemi mezarı buldular. Bu bölgede bundan 50 yıl önce kazılar gerçekleştirilmişti. Mezarlarda insan iskeletinin yanında at, köpek ve çeşitli süs eşyeları bulundu.

İndependent gazetesinin Türkçe haberine göre İsveç Ulusal Tarihi Müzeleri’nden arkeolog Anton Seiler, “Bu tür mezarlar benzersiz bir buluştur. Bu tip mezarlara yönelik en son kazılar Eski Uppsala yerleşim alanında 50 yıl önce yapılmıştır” derken devamla, “ Gemilerin gömüldüğü bu tür mezarların kazılarla ortaya çıkarılmasına ender rastlanıyor. Bizim için oldukça heyecan verici bir durum. Artık yeni bulgular, hipotezler ve yanıtlar bulabileceğimiz mondern bilimi ve yöntemlerini kullanıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

İsveçli arkeologlar buna benzer şimdiye kadar 10 kadar gemi mezarı alanı keşfedildiğini ve bu mezarların eski Uppsala ve Västmanland bölgelerinde olduğunu belirtiyorlar. Arkeologlar yeni bulunan mezarların birinde kılıç, mızrak, kalkan ve süslü tarak gibi kişisel eşyalar da bulduklarını söylüyorlar. Bu kişilerin alışılmadık bir biçimde gömülmelerinden dolayı toplumun önemli birer bireyi olabileceklerini de belirtiyorlar.

Arkeolog Anton Seiler, “Bu biçimde gömülen insan sayısı azdır. Genelde bu tip gemi mezarları çok ender görüldüğü için söz konusu kişilerin kendi dönemlerinin ileri gelenleri olduğunu düşünebiliriz” diyor.

Gemi mezarları gömme işlemi, ölen kişinin sahiğ olduğu mücevherler, silahlar ya da başka nesneler gibi armağanlarla birlikte bir gemiye yerleştirilerek ve defnedildiği bir tür cenaza merasimiydi.

Bu ritüel, ölülerin çoğunlukla yakıldığı Demir Çağı (İ.S. 550 – 800) ile Viking Çağı’na (800 -1050) yıllarına kadar gidiyor.

Yeni keşfedilen parçalardan hazırlanan bir seçki, Gamla Uppsala Müzesi’nin yanı sıra Stockholm’deki İsveç Tarih Müzesi’nde sergilenecek. 

Viking gemi mezarlarından çıkan eşyalar bir tür Orta-Asya’daki eski Türk mezarlarına benziyor. İsveçli tarihçi Sven Lagerbring yaptığı çalışmalar sonucu yazdığı bir kitapta Vikinglerin kökeninin Türk olabileceğini ileri sürmüştü.

İsveç Uppsala Viking gemi mezarları Anton Seiler Västmanland Eski Uppsala
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI