FAS’TA ÖLDÜRÜLEN İSKANDİNAVYALI TURİSTLERİN KATİLLERİNE İDAM CEZASI VERİLDİ

17 Aralık’ta Atlas Dağları’na kurdukları çadırda öldürülen Danimarkalı turistler Maren Ueland ve Louisa Vesterager Jespersen’in katillerine idam cezası verildi.

FAS’TA ÖLDÜRÜLEN İSKANDİNAVYALI TURİSTLERİN KATİLLERİNE İDAM CEZASI VERİLDİ
FAS’TA ÖLDÜRÜLEN İSKANDİNAVYALI TURİSTLERİN KATİLLERİNE İDAM CEZASI VERİLDİ Admin
Bu içerik 930 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

!7 Aralık’ta işlenen cinayet dünya kamuoyunda yankı uyandırmıştı. Maren Ueland ve Louisa Vesterager Jespersen eğitimlerinin gereği olarak Fas’ta Atlas Dağı’na tırmanarak deneyim elde etmek için gitmişlerdi. Fakat projeleri yaşamlarına mal olacağından harersizdiler.

İki İskandinavyalı turist Danimarkalı 24 yaşındaki Louisa Vesterager Jespersen ve 28 yaşındaki Norveçli Maren Ueland üç IŞİD destekçisi radikal İslamcı tarafından boğazları kesilerek öldürülmüşlerdi. Abdessamad Ejjoud, Younes Ouaziyad ve Rachid Afatt adlı kişilere dün mahkeme heyeti idam cezası verdi. Olay büyük tepki gösteren kişiler de internet üzerinden idam edilmeleri yönünde imza kampanyası sürdürüyorlardı.

Fas'ta 1993'ten beri idam cezaları infaz edilmiyor. İdam kararının uygulanması halinde bu, ülkede 26 yıl sonraki ilk infazlar olacak.Mahkemedeki duruşmada 25 yaşındaki Ejjoud ve 27 yaşındaki Ouaziyad'ın kadınların başlarını kestikleri itiraf ettiler. 33 yaşındaki Afatti'nin de cep telefonuyla cinayetleri görüntülediği ortaya çıkmıştı.

Jespersen'in annesi, geçen hafta mahkemede okunan mektubunda "En adil şey, bu hayvanlara hak ettikleri idam cezasını vermek olacak" demişti.

Fas’ın Rabat kenti yakınlarındaki Sale’de görülen cinayet davası 11 hafta sürdü. Savcılık, katiller için “Kana susamış canavarlar” ifadesini kullanmıştı. Danimarkalı Jespersen’in başsız cesedinde 23, Norveçli Ueland’ın cesedinde 7 bıçak darbesi tespit edilmişti.

Mahkemede sanıklardan Ejjoud, "IŞİD'I sevdik ve örgüt için Allah'a dua ettik" dedi. Kadınlardan birinin başının kesilmesi görüntülerini internette yayımlayan sanıklar IŞİD destekçisi olduğunu söyledi. IŞİD cinayetleri üstlenmemişti.

Fransız haber ajansı AFP'ye göre avukatları, sanıkların yoksul ailelerin çocukları olduğuna dikkat çekerek mahkemenin kararında bu kişilerin içinde bulunduğu zorlu sosyal koşullar ve psikolojik dengesizlikleri dikkate almasını istedi.

Mahkeme, Jespersen'in ailesinin avukatları, cinayetleri önleyemediği gerekçesiyle Fas devletinden bir milyon dolar tazminat istedi. Ancak mahkeme bu talebi reddetti.

Fas cinayet İskandinavyalı turistler Louisa Vesterager Jespersen Maren Ueland Danimarka Norveç idam IŞİD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI