İNGİLTERE’DE BAŞBAKAN BELLİ OLDU

İngiltere’de Thresa May’in istafsından sonra boşalan başbakanlığı Londra eski belediye başkanı ve dışişleri bakanlığı görevinde de bulunan Boris Jjohnson getirildi. Osmanlı’da İttihat ve Terakki karşıtı ve aynı zamanda Anadolu Kurtuluş hareketine de şiddetle karşı çıkan gazeteci Ali Kemal’in torunu olan Johnson, İngiltere’nin AB’den çıkmasını destekleyen kişilerden birisi...

İNGİLTERE’DE BAŞBAKAN BELLİ OLDU
İNGİLTERE’DE BAŞBAKAN BELLİ OLDU Admin
Bu içerik 707 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Thresa May, İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini iyi yönetemediği gerekçesiyle başbakanlık görevi bırakması yönünde gelişen oluşumlar karşısında 7 Haziranda başbakanlık görevinden istaifa etmişti. Ondan sonra başlayan gelişmelerin sonucunda Londra eski belediye başkanlığı yapan ve dışişleri bakanlığı görevinde de bulunan  Boris Johnson başbakanlığı getirildi.

Boris Johnson iktidardaki Muhafazakar Parti May’in istifasından sonra yapılan oylamada ilk sırayı olarak parti başkanlığına seçildi. Dolaysıyla aynı zamnda da başbakan oldu. Boris Johnson yarın Kraliçe 2. Elizabeth tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek.

31 Ekim’de Brexit sürecini tamamlama sözünü tutacağını açıklayan Johnson’a bir tepki de muhalefetten geldi. İşçi Parti lideri Jeremy Corbyn, başbakanlık için genel seçim talebinde bulundu. Corbyn, “Yeni başbakan seçim yoluyla gelmeli. Johnson halkın desteğini almadı” dedi.

Boris Johnsonu, ilk önce ABD Başkanı Trump kutladı. Trump, “O harika olacak” sözlerini kullandı. ABD’den sonra Türkiye ve  İran’da ilk kutlayanlar arasında bulunuyor.

Boris Johnson İngiltere Başbakan Muhafazakar Parti AB Dışişleri Bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI