NORVEÇ’TEKİ CAMİ SALDIRISI

Norveç’in Bærum şehrinde El Nur Camisine yapılan silahlı saldırı tüm dünyada yankı buldu. Saldırgan olay yerinde yakalanırken bir kişi yaralandı.

NORVEÇ’TEKİ CAMİ SALDIRISI
NORVEÇ’TEKİ CAMİ SALDIRISI Admin
Bu içerik 730 kez okundu.

SERCAN LEYLEK / İSVEÇ POSTASI

Bærum şehrinde Cumartesi akşamı gerçekleşen saldırıda bir kişi yaralandı ve etnik Norveçli saldırgan olay yerinde tutuklandı. Saldırı çok daha kanlı bir eylem olarak kayıtlara geçebilirdi. Çünkü görgü tanıklarının ifadesine göre saldırıdan sadece on dakika önce 15 kişiye yakın Müslüman vatandaş namaz saatinin son bulmasıyla beraber camiden ayrılmıştı.

Saldırgan, Breivik gibi üniforma ve kask giydi.

22 Temmuz 2011 tarihinde aşırı sağcı Anders Breivik tarafından gerçekleştirilen terör eyleminde aralarında çocukların da bulunduğu 77 sivil hayatını kaybetmişti. Cami saldırısını gerçekleştiren şahsın da Breivik gibi üniforma giydiği öğrenildi.

Teröristi 75 yaşındaki bir emekli durdurdu.

Norveçli saldırgan ortalığa ateş açtığı sırada camide bulunan 75 yaşındaki bir emekli tarafından durduruldu. Sosyal medyada kahraman ilan edilen kişinin belki de onlarca insanın hayatını kurtardığı söyleniyor ve kamuoyu olayın çok ucuz atlatılmış olduğunu düşünüyor. Diğer yandan, aşırı sağcı kesimin desteklediği internet gazetelerinde ise saldırganın ‘Beyaz Norveçli’ olarak anılması sıklıkla tartışılıyor. Devlet yayın organı NRK ve diğer ana akım medya kanallarında zanlı ile ilgili bilginin paylaşılması aşırı sağcı kesimi rahatsız etmiş durumda. Şaşırtıcı olan bir diğer gerçek ise saldırgana sempati duyan yüzlerce tweet ve yorumun internette paylaşılıyor olması.

Norveçli terörist saldırıdan önce Yeni Zelandalı teröriste selam yollamış.

Ana akım medyada ortaya atılan bir diğer iddiaya göre, cami saldırısını gerçekleştiren Norveçli şahıs bir forum sitesi üzerinden terörist Brenton Tarrant’a selam yolladı. Mesajında “Eğlenceliydi. Valhalla’da görüşürüz.” sözlerini paylaştı. Bu konuyla ilgili bir diğer ayrıntı ise cami ismiyle dikkat çekiyor. Yeni Zelandalı Brenton Tarrant’ın 15 Mart 2019’da yaptığı saldırıda 51 kişi öldürülmüştü ve saldırı yapılan caminin ismi de Bærum’daki cami gibi El-Nur.

Polis olay yerine geç geldi.

Saldırıyı ihbar eden vatandaşların polise telefonla yaptıkları ilk başvuru cevapsız kaldı. İmdat çağrısını kabul eden ilk polis memuru, konuşan kişinin Norveççesi kötüydü diyerek olay yerine ekip yollamadı ve ihbar “Yüksek risk taşımayan tehdit” olarak kayıtlara geçirildi. Sonraki aramalarda durumun vahameti Norveçli polis güçleri tarafından anlaşıldı ve El-Nur Camisine onlarca ambulans ve polis ekibi yollandı.

Türk Politikacı Mehmet Kaan İnan destek çağrısında bulundu.

Eylül ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde Oslo bölgesinden aday olan Mehmet Kaan İnan ise birlik mesajı verdi. Kurban Bayramı arifesinde gerçekleşen saldırı sonucunda ülkedeki binlerce Müslüman vatandaşın camiye gitmekten korktuğunu belirten İnan, “Ben yarın sabah camiye gidiyorum. Sen de gelecek misin?” mesajı ile sağduyu çağrısında bulundu.

Norveç El Nur Cami saldırı terör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI