NORVEÇ CAMİ SALDIRGANI TUTUKLANDI

Cumartesi günü Norveç’in Bærum şehrinde El Nur İslam Merkezi’ndeki camiye silahlı saldırı düzenleyen ve bir kişinin yaralanmasına neden olan 21 yaşındaki Norveçli Philip Manshaus bugün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

NORVEÇ CAMİ SALDIRGANI TUTUKLANDI
NORVEÇ CAMİ SALDIRGANI TUTUKLANDI Admin
Bu içerik 588 kez okundu.

 

İSVEÇ POSTASI

Norveçli saldırgan Philip Manshaus cami saldırısından önce de 17 yaşındaki üyev kız kardeşi Johanne Zhangjia Ihle-Hansen’i öldürdüğü iddia ediliyor. Saldırgan amacını tam olarak gerçekleştirmeden cami ziyaretçileri tarafından etkisiz hale getirilmişti. Philip Manshaus camiye tüfek ve tabancalarla gelmişti. Namazın bitmesi ve cami cemaatının bir kısmının dağılmasından sonra gerçekleşen olayda can kaybı yaşanmadı.

Mahkeme salonuna getirilen sanık basının büyük ilgisiyle karşılaştı. Basın mensuplarına gülümseyerek yüzündeki morlukları göstererek pozlar veren zanlı Norveç gazetesi Dagbladet’in yazdığına göre hakkındaki suçlamaları reddetti. Mahkame cinayet, cinayete teşebbüs ve terör suçlamalarında bulundu.

Mahkeme heyeti zanlının tekrar suç işleme riski bulunduğunu ileri sürerek tutuklanmasına karar verdi. Ayrıca mektup, ziyaretçi ve basın yasağı getirildi.

Polis, zanlının birden fazla silaha sahip olduğunu ve hangilerinin kayıtlı ve hangilerinin kayıtdışı olduğunu henüz bilmediklerini ifade etti.

Philip Manshaus Bærum şehrinde doğup büyümüş ve ırkçı görüşlere sahip birisi olarak biliniyor. Sosyal medya üzerinden görüşlerini açıklayan ve diğer ırkçı örgütlerle de teması olduğu ve Yeni Zelanda’daki cami saldırısını kutsadığı da belirtiliyor.

Polisin açıklamasına göre sahip olduğu gayri menkullerin değeri üç milyon Norveç kronu dolaylarında bulunuyor. Dagbladet gazetesine konuşan okul arkadaşları “oldukça konuşkan ve uysal” olarak tanımlıyorlar.

Norveç Philip Manshaus cami saldırı cinayet terör tutuklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI