İSVEÇ’TE TERÖR HAZIRLIĞINDA BİR KİŞİ YAKALANDI

Dün İsveç’in kuzeybatı kenti olan Östersund’da 30 yaşlarında Kazakistanlı bir kişi terör hazırlığında bulunmak suçlamasıyla yakalandı. Kişinin arabasında benzin dolu bidonlar ve çok sayıda bıçak bulundu.

İSVEÇ’TE TERÖR HAZIRLIĞINDA BİR KİŞİ YAKALANDI
İSVEÇ’TE TERÖR HAZIRLIĞINDA BİR KİŞİ YAKALANDI Admin
Bu içerik 890 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’in kuzeybatı kenti olan Östersund’da Kazakistan kökenli 30 yaşlarında bir kişi arabasıyla polisten kaçmaya çalışırken yaklandı. Polis kuşkulandığı arabayı takibe aldı. Takip edildiğini anlayan kişi Östersund merkezinde yüksek hızla kaçmaya çalıştı. Bir duvara çarparak duran arabadaki kişi polisler tarafından gözaltına aldı. Arabada yapılan aramada benzin dolu bidonlar ve bıçaklar ele geçirildi.

Bugün mahkemeye çıkarılan zanlı hem kaçma hem de delilleri yok etme riski bulunduğu gerekçesiyle mahkemece tutuklanmasına karar verildi. Olaya İsveç Ulusal İstihbarat Teşkilattı (Säpo) elkoydu. 2017 Nisan ayında Stockholm merkezdeki Drottninggatan’da halkın üzerine kamyonet sürerek beş kişinin ölümüne neden olan Özbekistan kökenli Rakhmat Akilov ile bağlantısının bulunup bulunmadığı araştırılacak.

Kazakistan kökenli olan kişi İsveç’e sığınma isteğinde bulunmuş ve kabul edilmemiş. Sınırdışı edilmiş ama tekrar dönmüş. Bu kez İsveç’in Jämtländ Bölgesine yerleşerek ailesiyle birlikte yaşamaya başlamış. İsveç basınına konuşan komşuları ve dostları zanlının son zamanlarda ekonomik sıkıntı çektiğini, işsiz olduğunu dile getirerek, “Çok iyi bir aile babasıydı. Çocuklarına ve bizlere karşı çok saygılı ve güler yüzlüydü. Bir İsveçli gibi yaşama arzu içerisindeydi” ifadelerini kullanıyorlar.

Bir başka tanıdığı ise arabasını işte kullandığını belirterek, “geçen hafta bir işte denemek amaçlı çalışmaya başladı. Kendisiyle görüştüm. Para biriktirip aile için büyük bir ev almak istediğini” söyledi görüşünü dile getiriyor.

Zanlının Östersund’daki camiye gittiğini ama radikal görüşlere sahip olmadığı ve eşinin türban ya da İslami bir giyimi tercih etmediğini yine komşuları ifade ediyor.

İsveç Östersund terör Kazakistan yakalandı Säpo Rakhmat Akilov
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI