TRUMP, GRÖNLAND ADASI’NI SATIN ALMAK İSTİYOR

Amerika Başkanı Donald Trump Danimarka’ya bağlı özerk Grönland Adası’nı satın almak istediğini açıkladı. Danimarkalı siyasetçilerden sert tepkiler geldi. Grönlandlılar adalarının satılık olmadığını açıkladılar.

TRUMP, GRÖNLAND ADASI’NI SATIN ALMAK İSTİYOR
TRUMP, GRÖNLAND ADASI’NI SATIN ALMAK İSTİYOR Admin
Bu içerik 757 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Danimarka’ya bağlı  2 166 000 km² yüzölçümüne sahip olan özerk Grönland Adası’nı USA Başkanı Donald Trump'ın satın almak istediğini Wall Street Journal Gazetesi duyurdu. Trump’a yanıt Grönlandlılardan gecikmedi ve “Grönland satılık değildir” açıklaması geldi. Trump’ın bu isteğine Danimarkalı siyasetçiler de sert tepki gösterdiler.

Grönland Adası’na 1946 yılında o zamanın Amerika Başkanı Harry Truman da talip olmuş ve Danimarka’ya 100 milyon dolar önermişti. Buna neden olan öneri için Danimarka’nın Grönland için yılda ödediği para konusundaki sıkıntısını dile getirmesiydi.

Trump gelecek ay Danimarka’yı ziyaret edecek olması ve böyle bir isteği dile getirmesi ve ayrıca Grönland Adası Başkanıyla da görüşecek olması nedeniyle bu öneri oldukça düşündürücü gibi gözüküyor.

Grönland adası 1814 yılından 1979 yılına kadar Danimarka’nın kolonisi olarak kaldı. !979 yılında özerkliğine kavuştu.

Grönland Adasının yüzde 80’inin buzullarla kaplı olması ve buzulların erimesiyle ortaya çıkan kara parçası her geçen gün büyümektedir. Grönland doğal kaynaklar açısından zengin bir ada konumunda ve jeopolitik açıdan da önemli bir adadır.

Donald Trump Grönland satın almak USA Amerika Harry Truman Danimarka
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI