STOCKHOLM’DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

30 Ağustos Büyük Taarruzun 97’nci yılı Stockholm ABF lokalinde İsveç – ADD, İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği, Türk Kadın Federasyonu’nun birlikte düzenledikleri bir programla kutlandı.

STOCKHOLM’DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI
STOCKHOLM’DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI Admin
Bu içerik 1368 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’nci yılı yurtdışında da coşkuyla kutlandı. Stockholm’da İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği, İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği, Türk Kadın Federasyonu düzenledikleri bir ortak programla kutladılar.

Saygı duruşu ve ulusal marşımızın hep birlikte okunmasından sonra konuşmalara geçildi. Türk Kadın federasyonu Başkanı Tulin Uygur power point destekli hazırladığı konuşmasında Büyük Taarruzun gelişmelerini ve yaşanan olayları sırasıyla bir bir anlattı. Bu güzel sunum da gösterdi ki, Büyük Taarruz öyle kolayca kazanılan bir zafer ve emperyalist destekli işgalcileri ülkeden atma olayı değildir. Tarihin akışını değiştiren dünyada eşi benzeri görülmemiş bir meydan savaşıdır. Bu savaşta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehası ve ileri görüşlülüğü, olayları analiz etme ve değerlendirmedeki üstün yeteneğinin oynadığı rolleri de gözler önüne koydu.

Bugün Atatürk’ün adını bile anmaktan korkanlar, posterlerini asılı zeminlerden indirmeye çalışanların, O’na kin ve nefret kusanların kafalarına bir balyoz örneği gibi indi. Cuma Hutbesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün adını söylemekten korkan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a dönemin Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi’nin yüzüne tükürmesi gerekirdi ki, yaşamda değil (rahmet ve minnetle bir kez daha anıyoruz. Ruhu şad olsun).

İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği Başkanı Ömer Bilginalp Kurtuluş Savaşı ve Büyük Taarruz öncesi kuvvetler dengesi ve alınan dış destek ve yardımlar üzerinde durdu. Özellikle Rusya Federasyonu’nun yardım ve desteklerini, Atatürk’ün o dönemde atadığı elçiler konusunu işledi.İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Sönmez, konuşulan konulara girmeden Büyük Taarruzu anlamanın önce Atatürk’ü anlamaktan geçtiğini söyledi. Atatürk’ü anlamadan, O’nun düşüncelerini içselleştirmeden ne Kurtuluş Savaşı ne de Büyük Taaruzun anlaşılamayacağını savundu. 30 Ağustos Zaferi’nin Türk tarihi açısından bir dönüm noktası olduğu anlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup büyüdüğü, yetiştiği ve subay olarak gittiği yerler ve katıldığı savaşlarda edindiği eşssiz deneyimleri uygulamadaki başarını ve bu başarının bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığını belirtti.

                                                Kutlamaya katilanlardan bär grup toplu halde        

Stockholm 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama İsveç -ADD İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği Türk Kadın Federasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gazi patlar     2019-09-01 Tebrikler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI