LYME PERDESİ ARALANIYOR

Lyme hastalığı ile ilgili yazımızdan sonra, bu konu özellikle bilgi ağında oldukça ilgi uyandırdı. Hastalık konusunda iki ana nokta üzerinde durmuştum, birincisi hastalığa yol açan bakterinin özellikleri ve hastalığın hızla yayılan bir salgına dönüştüğü, ikincisi de hastalığın biyolojik silah olarak üretilmiş olma olasılığı idi. Bu günlerde ikinci nokta üzerinden daha çok konuşulmaktdır.

LYME PERDESİ ARALANIYOR
LYME PERDESİ ARALANIYOR   Admin
Bu içerik 1213 kez okundu.

KÜRŞAT YILMAZ / İSVEÇ POSTASI

Lyme hastalığı ile ilgili yazımızdan sonra, bu konu özellikle bilgi ağında oldukça ilgi uyandırdı. Hastalık konusunda iki ana nokta üzerinde durmuştum, birincisi hastalığa yol açan bakterinin özellikleri ve hastalığın hızla yayılan bir salgına dönüştüğü, ikincisi de hastalığın biyolojik silah olarak üretilmiş olma olasılığı idi. Bu günlerde ikinci nokta üzerinden daha çok konuşulmaktdır. 

Bu hastalığa yakalanıp üstesinden gelen Kris Newby adlı belgeselcinin yazmış olduğu "Bitten, The Secret History of Lyme Disease" yani " Sokulmuş, Lyme hastalığının gizli tarihi" adlı kitapta bu hastalığın askeri araştırmalar kapsamında biyolojik silah olarak oluşturulduğu iddiaları bulunmakta. Bu iddialar o kadar gündem oluşturmuş ki geçtiğimiz günlerde New Jersey'nin Cumhuriyetçi vekili Chris Smith'in verdiği soru önergesi Amerikan Meclisi'nde kabul görmüş ve Beyaz Saray konunun araştırılması için Pentagon'a talimat vermiştir. Amerika'da yılda 400.000 kişinin bu hastalığa yakalandığı iddia edilse de bu rakamın başka kaynaklarda 200.000 olduğu söylenmektedir. Sayı hangisi olursa olsun oldukça yüksektir ve hastalığın milyonları ilgilendiren bir konu olduğunu ortaya koyar. Bu yönüyle hastalığa olan ilgi artmaktadır. 

Hastalığın etmeni Borellia bakterisinin diğer bakterilerin aksine,insan bedeninde belli başlı bölgelere değil de her organa yerleşiyor olabilmesi, hastalığı tanımlama ve onunla mücadele etmekteki başlıca sorundur. Fakat bundan daha büyük bir sorun ise hastalığın siyasi ve iktisadi boyuta sahip olmasıdır.

Hastalığı sadece kan tahlili değerleri belirleyip 2 ya da 4 haftalık tedavi ile üstesinden geleceğine inanan hekimler çoğunluktadır. Ne var ki 30 yıl önceki bilimlik bilgi ile hareket eden bu anlayış birçok hastayı tedaviden yoksun bırakmaktadır. Hastalığın tespitinde sadece kan verileri değil de hücre içi verileri ile belirleyen yeni tahliller ne yazık ki birçok kurum tarafından kabul görmemektedir. Bu tahlillerin kabulü hastalığa yakalanan kişi sayısında patlama gerçekleştirecektir. Bu da uzun ve pahalı tedavilerin, raporlu kalmalarını önünü açacaktır. İşte bu noktada özel ya da kamuya bağlı birçok sigorta şirketi zor durumda kalacaktır. Birçok kişinin Lyme tanısı alması, konu üzere dikkatleri çekecek ve hastalığın ortaya çıkışı konusu daha çok sorgulanacaktır. Belki de birilerinin çekindiği budur. 

Bakteriyi en açık şekilde belirleyen karanlık alan mikroskobu yöntemidir. Kanda özel mikroskop ışığında bakterilerin saptanması olan bu yöntem bile sigorta şirketleri tarafından kabul edilmemektedir. Halbuki bakterinin yakın akrabası olan ve bel soğukluğu hastalığı yapması ile tanınan sifilis bakterisinin belirlenmesinde bu yöntem kabul görmektedir. Aynı yöntemin borellia için kabul görmemesi büyük bir çelişkidir. Hatta bu yöntemi kullanan ve geliştiren Norveçli mikrobiyoloji profesörü Morten Laane'nin 66 yaşında iken baskılar sonucu görevinden uzaklaştırılmıştır. Oslo üniversitesindeki işine son verilmiş ve labaratuarı kapatılmıştır. Emekliliği gelmiş ama sadece hastalığın tedavisi için çözüm üreten ve tanı konulması için uğraşan binlerce kişiye ışık olan, bu bilim adamına yapılan reva mıdır? Belki de ileri de "siz beni idam etseniz de dünya dönmeye devam edecek" diyen Galile gibi "siz inkar etseniz de sarmal bakteriler kanınızdadır" tavrında olan Laane'yi tarih haklı çıkacaktır.

Öyle bir çağdayız ki sağlık başlı başına bir çıkar kapısına dönüşmüştür. Hekimlerden ilaç şirketlerine, sigorta şirketlerinden bilim merkezlerine tüm kurumlar, bir ağ gibi insanları kuşatmıştır. Sermaye düzeninin oluşturduğu bu ağda, hastalar yardıma muhtaç insan olmaktan öte sağılacak bir inek olarak görülmektedir. Umarız yeryüzünde, maddeyi değil de insanı merkez alan bir anlayış gelişir ve tüm Dünya'da hakim olur.

Lyme lyme hastalığı Kris Newby belgesel Amerika lyme hastalığı perdesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI