HDP ABD'DE VAR OLABİLİR Mİ?

Soru açık ve cevap net kesinlikle hayır. HDP'li belediyelere kayyum atanması üzerinde, Türkiye'de ki ABD ve Avrupa mühipleri aynı cepheden eden bir yel ile tepki gösterdiler.

HDP ABD'DE VAR OLABİLİR Mİ?
HDP ABD'DE VAR OLABİLİR Mİ? Admin
Bu içerik 741 kez okundu.

KÜRŞAT YILMAZ / İSVEÇ POSTASI

Soru açık ve cevap net kesinlikle hayır. HDP'li belediyelere kayyum atanması üzerinde, Türkiye'de ki ABD ve Avrupa mühipleri aynı cepheden eden bir yel ile tepki gösterdiler. Bu olaya tepki gösterenler arasına Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu, Temel Karamollaoğlu olması oldukça ilginçtir. PKK’ya 25.000 tır dolusu silah veren ABD'ye tepki göstermeyen ya da cılız tepki gösteren bu kişilerin bu olaya net tavır koyması tarihe ibret olarak düşecektir

Peki Batıcı bu çevrelerin çok sevdiği Batı'da etnik siyasi partiler var mıdır ya da kurulabilir mi? Yoktur ve kurulamaz. Var olması da çok erken evrelerde engellenir. Bu konuyu üst düzey bir Amerikalı yönetici şöyle açıklar. A. B.D. eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger biz neden güçlü bir ülkeyiz sorar ve ekler , "çünkü..." der; "bizler Amerika olarak içimizdeki vatan hainlerini çabuk öldürürüz. Dünyanın birçok memleketinde vatan hainlerini ise kahraman yapar, ülkelerinde önemli yerlere getiririz."

 ABD'de 37 milyon Meksikali birleşip bir parti kurabilir mi? Peki ya 45 milyonluk zenciler böyle birşey yapabilir mi? Ya da sporcu ya da sanatçı olmazlarsa pek bir itibarları olmayan hatta 1960' lara kadar otobüste oturma hakkı için mücadele eden zencilerin durumu, Türkiye'deki Kürt kökenli Türklerden çok daha kötü olsa gerek. Kaldı ki Kürtler, büyük çoğunlukla Cumhuriyetimiz'de en önemli makamlarda bulunmuştur. Kimse de Kürtleri kendilerinden ayırmamıştır.

Çağdaş devletler ulus devlet temelinde kurulmuştur. Bu ulus devletlerde, vatandaşların etnik kökenine göre ayrılması kabul edilmez, tüm vatandaşlar o ulusun bir parçası olarak kabul edilir. Bütün bireyler siyasi partiler içinde tüm toplum için mücadele eder. O sebeple bazılarının nitelediği gibi Kürt siyasi hareketi gibi hareketler olamazlar. Almanya'daki 3 milyon Türk ayrı parti kurmaya kalksın, buna Alman Devleti izin verir mi? Peki İngiltere'de Hindistanlılar hak arama mücadelesi veren bir parti kurabilir mi? Kesinlikle hayır! Hak isteyenlere var olan partiler gösterilir. Bu etnik tür yapılanmalara bir durumda göz yumulur. Bulundukları devletlere dokunmayan fakat köklerinin geldiği devletlere yönelik etkinliklerde buldukları zaman bunlara izin verilir hatta bu etkinlikler desteklenir.

Bu sebeple Almanya'daki Türkler, Fransa'daki Cezayirliler haklarını diğer siyasi partiler içinde savunurlar. Türkiye'de olması gereken de budur. Etnik ve mezhep temelli partilere kesinlikle izin verilmemelidir. Bask bölgesi için mücadele eden ayrılıkçı terör örgütü ETA'nın siyasi uzantısı olan Herri Batasuna, 2003 yılında İspanya tarafından kapatılmıştır. Batı'da izin verilip sonunda kapatılması ile sonuçlanan, bize de örnek olması gereken bir deneyimdir. Böyle partilere izin vermemek bu partilere yakınlık duyanlara karşı bir yaptırım değildir. Her birey gibi onlar da oy hakkına sahiptir ve bu hakkı yasal temeller çerçevesinde hareket eden partiler için kullanmalıdırlar. 

Etnik ve mezhepçi partiler, sömürgeci güçlerin bölmeye yönelik hazırlık yaptığı ülkelerde oluşturulur. Yöntem hep aynı olmuştur. Önce masum kültürel haklar çerçevesinde bir kitle oluşturulur. Daha sonra bu kitle mikro milliyetçilik üzerinden harekete geçirilir. Bu hareketler silahlı mücadele ile desteklenir. Yapılan terörün amacı siyasi sonuç almaktır. Terör örgütü ve sözcüsü siyasi kanatlar oluşturulur , bunlar aslında birbirinden bağımsız görüken tek bir yapıdır. Bu tür hareketlerin amacı o ülkelerde tedhiş, iç savaş ve bölünme sağlamaktır.

Osmanlı'da etnik çeteler bu sayede sonuç almıştır. Yine Yugoslavya ve Irak örnekleri önümüzdedir. İçlerinde birçok ülkeden çok daha fazla etnik topluluk bulunduran Batı ülkelerinde, bu tartışmalar yaşanmaz iken bizde yaşanıyor olması bizim de emperyalizmin hedefinde olduğumuzu göstermektedir. Bu sebeple etnik partilerin varlığını savunanlar, bilerek ya da bilmeyerek emperyalizme hizmet etmektedir.

HDP ABD Fransa Almanya Türkiye Meksika Kayyum PKK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI