İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KONGRESİNİ YAPTI
Bir Bavul Umut
Bu haber 05 Kasım 2013, Salı 21:41 tarihinde eklendi. 437 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YARIN AKŞAM İSVEÇ’E GELİYOR

Başbakan Tayyip Erdoğan resmi bir ziyarette bulunmak üzere yarın İsveç’e geliyor. İsveç ziyareti iki gün sürecek olan başbakanın bu ziyaretinin 2010 yılında Türkiye’yi gelen İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt’e iade-i ziyaret özelliği taşıyor.
BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YARIN AKŞAM İSVEÇ’E GELİYOR Başbakan Erdoğan yarın akşam (Çarşamba) yanında işadamları ordusuyla başbakan Fredrik Reinfeldt ve Kral Carl XVI Gustaf’ı ziyaret etmek amacıyla Stockholm’a geliyor. Başbakan bu ziyaretinde hem ikili anlaşmalara imza atacak hem de İsveç ile Türkiye arasındaki ticaretin geliştirilmesi için çalışmalar yapacak.
 

Bu yıl içerisinde İsveç’e gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu ziyareti esnasında iki ülke arasında bazı konularda görüşmeler yapmış ve imzaları Başbakan Tayyip Erdoğan’a bırakmıştı. Erdoğan’ın bu alanlarda anlaşmalar imzalaması bekleniyor.


Başbakan Erdoğan, 2006 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanıyken İsveç’i ilk kez ziyaret etmişti. Başbakan olarak 2008 yılında ve şimdi 2013 yılında üçüöcü kez ziyaret etmiş olacak. İsveç ile Türkiye arasındaki ilişkiler Sosysldemokratlar  döneminde ufak tefek sorunlarla sürerken Reinfeldt’in başbakanlığı döneminde daha sıcak bir hava bürünmüştü.  İsveç, Türkiye’nin  Avrupa Birliğine girmesine çok sıcak bakan bir ülke konumunda bulunuyor.


Bir de madalyo’nun öbür yüzü var. İsveç hükümeti’nin  bu ziyaret sırasında Türkiye’deki siyasal gelişmeler konusunda nasıl bir tepki göstereceği merak konusudur. Türkiye’de muhalifler üzerindeki baskılar, hapisanalere doldurulan gazeteciler, bilimadamları, öğrenciler... Toplum üzerinde yaratılan “korku havası” ve iktidarın adalet sistemini AKP’lileştirmesi... Bunlara gündeme girer mi, belli olmaz.
 

Başbakanın programını incelendiği zaman burada yaşayan halkla görüşmeyeceği anlaşılıyor.


İsveç Postası
 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com