TÜRK DİL DEVRİMİ’NİN 87’NCİ YILI STOCKHOLM’DA KUTLANIYOR

12 Temmuz 1932 yılında kurulan Türk Dili Tetkik Cemiyeti bu alanda Harf Devriminden sonra Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından oldu. 26 Eylül 1932 günü Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan ilk kongresiyle de çalışmalarına başladı.

TÜRK DİL DEVRİMİ’NİN 87’NCİ YILI STOCKHOLM’DA KUTLANIYOR
TÜRK DİL DEVRİMİ’NİN 87’NCİ YILI STOCKHOLM’DA KUTLANIYOR Admin
Bu içerik 846 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

1 Kasım 1928 yılında yayınlanrak yürürlüğe giren “Harf Devrimi” aynı zamanda hem kültür değişimin hem de Türk dilinin önünü açtı. Türkçenin sadeleşme ve özleşme çalışmalarının ilk adım noktası oldu. 12 Nisan 1931 de kurulan Türk Tarh Tetkik Cemiyeti ile birlikte Türk tarihini, Türk kimliğini ve Türk dilinin kökenlerini araştırmak ve ulusal devleti iki önemli ayağını bilimsel bilgilerle beslemekti.

Türk Dili Tetkik Cemiyeti dana sonra Türk Dil Kurumu adını alarak dil çalışmalarına bilim insanlarının geniş katılımıyla hız verdi.Türk dilini sadeleştirme, özleştirme ve geliştirme çalışmalarını başarıyla sürdürdü. Bugün yazılı basının yüzde doksan oaranında Türkçe sözcükleri kullanması bu çalışmanın ürünüdür.

12 Eylül Kenan Evren Cuntası Türk diline darbe vurarak yapısını değiştirdi. Türk Dil Kurumu eski Türkçecilerin eline teslim edildi. Bugün Türkçeyi geliştirme çalışmaları büyük yara almış durumdadır.

Türk Dil Kurumu’nun eski özelliğine tekrar kavuşturularak devlet kurumlarının Türkçe sözcükler kullanmaya yönlendirilmesi kaçınılmazdır.

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği ile İsveç -Türk Düşünce ve Kültür Derneği birlikte ABF’de dilimizin 87’nci yılına ilişkin bir kutlama programı hazırladılar. Türkiye’den davet edilen iki konuğun konuşmacı olarak bulunacaklarını belirttiler. İsveç Postası olarak kendileriyle görüştük ve düşüncelerini aldık.

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Sönmez Dil Devrimi’nin 87’nci yıldönümüne ilişkin şunları söyledi: “Türk Dil Devrimi’ni her yıl olduğu gibi bu yılda heyecanla kutlayacağız. Son yıllarda dilimiz üzerinde kirli oyunlar oynanıyor. Biz, bu oyunun hem bilincindeyiz hem de kabul etmiyoruz. Dil çok karmaşık bir yapıda olsa bile birey, toplum ve o ulus için vazgeçilmez hem iletişim hem kültürel hem de kimlik açısından ana unsurdur. Ulusları ulus yapan birinci öğe dildir. Ulusları yaratan toplumların dil bilincine sahip olması, dil bilincinin farkında olması ve onu en yüksek düzeyde geliştirmesi gerekir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi; “Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.” Peki, biz ne yaptık? 1932 yılından beri sürdürdüğümüz Türkçenin sadeleştirme ve özdeşleştirme çalışmalarını 1980 yılından itibaren baltaladık. Bugün ise yürekler acısı durumla karşı karşıyayız...”

İsveç -Türk Düşünce ve Kültür Derneği Başkanı Ömer Bilginalp ise; “Dil Devrimi/Türkçenin Devrimi =Türk milleti kimliğidir. Türkler, kavim olarak, tarihin en eski kavimlerinden biridir ve varlıklarını bu güne kadar sürdürmüştür.Türkler, tarihte en eski ordu ve devlet kurma geleneğine sahiptir.Türklerin binlerce yıllık tarihi vardır.

Araştırmacılar, tarihçiler, tarihi kaynaklar gösermiştir ki,TÜRK DİLİ, türk kavimlerinin tarihi kadar eskidir. Ulusal kurtuluş savaşımızla başlayan, bağımsız, özgür ve egemen bir toplum olma azmi ve kararlılığı,Cumhuriyetin kuruluşu ile sonuçlanmış ve ’’Arasız’’ devrimlerle, uluslaşma/milletleşme süreci devam etmiştir.

DİL DEVRİMİ de,yazı devrimi ile başlayan,bunu da araştırmalar ve tarihçiler göstermiştir ki, bize ’’Latin alfabesi’’ olarak dayatılan, bu günkü Türk Alfabesi, aslında Türk alfabesidir.Yazı/Alfebe devrimi,Türkçeyi bilinçle işlemenin önkoşulu ve ilk evresiydi.

Türkçe/Dil devrimi,Türkçe düşünmeyi,algılamayı,yazılı ve sözlü ifadeyi,Türkçe’nin bilim, sanat, edebiyat, kültür, teknik vb. kavramları karşılayacak yolda gelişmesini sağlayan eylemdir. Kısaca, Dil Devrimi, diğer devrimlerle birlikte =Türk Devrimiyle,Türk Ulusu/Türk Milleti olma savaşıdır/eylemidir.

Dil Devriminin önderi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk. O’nu saygı ve sevgi ile anıyorum” ifadelerini kullandı.

Kutlamanın duyuru afişi;

Türk Dili Tetkik Cemiyeti Türk Dil Kurumu Dil Bayramı Mustafa Kemal Atatürk Harf Devrimi Türk dili Türk Tarih Tetkik Cemiyeti Türk Tarih Kurumu İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği Türk Dil Dev
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI