VE ABD’DEN BEKLENEN YAPTIRIMLAR GELDİ

ABD Başkanı Trump Türkiye'nin kuzeydoğu Suriye'de terör unsurlarına karşı gerçekleştirdiği Barış Planı Harekâtı nedeniyle Ankara'ya yaptırım kararını yürülüğe koydu. İlk elde, Milli Savunma Bakanlığı, Energi Bakanalığı ve İçişleri Bakanlığı yaptırım listesine alındı.

VE ABD’DEN BEKLENEN YAPTIRIMLAR GELDİ
VE ABD’DEN BEKLENEN YAPTIRIMLAR GELDİ Admin
Bu içerik 742 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Donald Trump dün Twitter hesabından ”Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki Eylemlerine Dair Açıklama” adıyla duyurduğu yaptırımlar bugün dünya kamuoyuyla paylaşıldı. Yaptırımlar Milli Savunma Bakanlığı, Energi Bakanalığı ve İçişleri Bakanlığı yönelik olurken ayrıca 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması görüşmelerinin derhal durdurulması, bazı Türk yetkililere yönelik finansal yaptırımlar, ABD’ye girişlerinin yasaklanması ve mal varlıklarının dondurulması gibi önlemler alınacağı belirtildi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Bu bakanlık ve yetkililerin belirlenmesi, Türk hükümetinin bölgenin barışı, güvenliğini ve istikrarını daha da bozan eylemlerinin bir sonucudur. Gerektiği takdirde, Türkiye hükümeti yetkililerine ve birimlerine ilave yaptırımlar uygulamaya hazırız" denildi.

Başkan Trump’ın yaptırım kararı ABD’de hem Cumhuriyetçileri hem de Demokratlar tarafından yetersiz olarak görüldü. Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, “Trump’ın yaptırımlarının yaşanan insani krizi geri çevirmekten çok uzak olduğunu” savundu.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden Mike McCaul, “Washington Yönetimi’nin planlı yaptırımlarını takdir ediyoruz fakat Suriye’deki berbat saldırılarından dolayı Türkiye’yi cezalandırmaktan çok uzak” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham’ın makamından yapılan açıklamada, “Başkan’ın ekibinin bir planı var ve (yaptırımları) mümkün mertebe en güçlü şekilde destekleme ve onlara ortak hedeflerimizi yerine getirmek için makûl bir süre verme niyetindeyim” ifadeleri yer aldı.

ABD Türkiye Suriye Donald Trump Yaptırım Barış Pınarı Harekatı Milli Savunma Bakanlığı Energi Bakanlığı İçişleri Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI