İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZLERİ YÜKSELTMEDİ

İsveç Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada faizlerin yükseltilmediğini yüzde 0,25 düzeyini koruyacağı kaydedildi.

İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZLERİ YÜKSELTMEDİ
İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZLERİ YÜKSELTMEDİ Admin
Bu içerik 791 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Merkez Bankası en son olarak geçen yıl aralık ayında repo faizleri yüzde 0, 25 artırak yüzde – 25 düzeyine getirmişti. Bu oran yaklaşık bir yıldır değişmeden devam ediyor.

İsveç Merkez Banlkasından yapılan açıklamada, “Tahmin, daha önce olduğu gibi, faiz oranının Aralık ayında yüzde sıfıra çıkarılmasının muhtemel olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, dünyanın geri kalanında ve İsveç'te ekonomik ve enflasyon eğilimleri konusundaki belirsizlik oldukça önemlidir” denildi.

Aynı zamanda, Aralık ayında beklenen artışın ardından faiz oranının “daha uzun bir süre” boyunca değişmeyeceği belirtiliyor. Aşağı doğru gözden geçirilmiş tahminlere rağmen, Riksbank dış dünyada veya İsveç'te yakın bir durgunluk görmüyor.

Basın açıklamasında, “İsveç haneleri borçlu ve bu nedenle değişen ekonomik koşullara karşı hassas. Hanehalkı borçluluğuyla ilişkili riskleri azaltmak ve İsveç konut piyasasındaki yapısal sorunların üstesinden gelmek için, konut ve vergi politikalarında önlem alınması ve uygun bir makro-ihtiyati denetim formülasyonu alınması gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

İsveç Merkez Bankasının mesajından kısa bir süre sonra İsveç Kronu güçlendi. Bugün saat 10.00’da değer, dolara karşı 9.57, euroya karşı 10.67, Dagens Industri'ye göre sırasıyla üç ve beş kuruş oldu.

Nordnets şirketinden Frida Bratt, Aftonbladet’e yaptığı açıklamada, faiz oranlarındaki artışa rağmen, tasarruf hesaplarımızda daha yüksek faiz oranları göremediğini söylüyor ve ekliyor,“Şimdi takip edilmesi gereken bir şey, kronu. Düşük seviyede de olsa, bununla biraz güçlenebilir. Zayıf bir kronun yabancı fonlardaki birikimimizi "dopinglediğini" ve ayrıca son yıllarda büyük ihracatçı şirketlere borsada büyük rekabet avantajları sağladığını hatırlamalıyız.”

İsveç Merkez Bankası faiz artırmadı İsveç parası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI