TÜRK-İSVEÇ TİYATRO DERNEĞİ KONGRESİNİ YAPTI

Türk -İsveç Tiyatro derneği olağan kongresini yaparak yeni yönetimini seçti. Kongreye katılan üye sayısı düşük olurken, derneğin ortaya koyduğu başarıyla ters orantılı bir durum ortaya çıktı.

TÜRK-İSVEÇ TİYATRO DERNEĞİ KONGRESİNİ YAPTI
TÜRK-İSVEÇ TİYATRO DERNEĞİ KONGRESİNİ YAPTI Admin
Bu içerik 1143 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Türk -İsveç Tiyatro derneği olağan kongresini 26 Ekin günü saat 13.00 de ABF Heden salonunda gerçekleştirdi. Kayıtlı 47 üyenin olduğu açıklanırken ancak yarısı kongreye katıldı. Halbuki derneğin yaptığı başarılı çalışmalar, düzenlediği etkinlikler kapalı gişe olarak seyircisiyle bütünleşti.

                                              Haydar Alçınkaya açış konuşmasını yaparken

           Divan (soldan sağa), Hatice Gökşen (sek), Nurcan Gültekin (bşk.), Hakan Güner (sek)

Divan Başkanlığına Nurcan Gültekin, sekreterliklere Hatice Gökşen ve Hakan Güner seçildiler. Tiyatro Derneği Başkanı Haydar Alçınkaya kısa açılış konuşmasında Türkiye'deki ve dünyadaki kadına yönelik şiddeti ve öldürmeleri kınayarak, "bu nedenle bu yıl divan başkanlığına bir kadın arkadaşımızı seçtik" dedi.

                                                      Burcu Ada Soysop etkinlik raporunu sundu

Kongrede yıllık etkinlik raporunu Burcu Ada Soysop sundu. Burcu, “Türk-İsveç Tiyatro Derneği, bağlı olduğumuz Devlet Tiyatrosu’nun demokrasi tanımına uygun olarak tüzüğünü 2017 yılında gözden geçirerek demokratik duruma getirmiştir” diyerek sözüne başladı. 2018 Mayıs ayından 2019 Ekim sonuna kadar yaptıkları etkinlikleri kısaca anlattı.

                                           Taner Yıldız denetleme rapounu okurken

Türk -İsveç Tiyatro Derneği, küçük oyunculara yönelik kurdukları “Yaratıcı Drama Atölyesi” öğrencileriyle 3 Haziranda Hägerstensåsen Kültür Okulu Sahnesi’nde ortaya koydukları “Bİ GÜLDÜK Bİ GÜLDÜK” adlı oyunuyla çok başarılı oldular. Küçükler dakikalarca ayakta alkışlandılar.

Derenk ayrıca Fikret Çeşmeli’nin İsveççe yayınlanan “Alev Alev Kar ve Kupkuru Yağmur” kitabından Burcu Ada Soysop tarafından uyarlanan ve Fikret Çeşmeli’nin tek başına oynadığı “AZ GİTTİK UZ GİTTİK” adlı oyunu da beğeniyle izlendi. Bu oyunu İsveç Devlet Tiyatrosu satın alarak repertuarına kattı.

Dernek, tanınmış tiyatro oyuncumuz Levent Üzümcü’yü İsveç’e davet ederek Malmö, Göteborg ve Stockholm kentlerinde “Anlatılan Senin Hikayendir” adlı oyununu seyirciyle buluşturdu. Oyun her üç kentte de salonları doldurdu.

Aynı şekilde ünlü tiyatro oyuncumuz Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosunu Stockholm’a davet ederek, “Yaşamaya Dair” adlı müzikli oyunu sergilenmesini sağladılar. Duayen sanatçımız Genco Erkal ve ekibi unutulmaz bir an yaşattılar.

Türklerin İsveç ile tanışması Osmanlı dönemine gitmektedir. Bizim kendisine taktığımız adla Demirbaş Şarl -Karl den tolfte- 1709 ile 1714 yılları arasında Poltava Savaşı’nda Ruslara yenilmesi üzerine Osmanlıya sığınmış, beş yıl korumamızda kalmıştı. Demirbaş Şarl tekrar İsveç’e dönerken yanında Türkler askerleri ve alacaklıları da geldi. Bir kısmı burada kalarak asimile oldular. Türkler 1950 yılından sonra önce eğitimli insanlarımız ve 1965 yılının Ağustos ayında da işgücü amaçlı emekçilerimiz geldi.

Türklerin İsveç’te kalıcılığa dönüşe yaşamları bazı kültürel olayların ortaya çıkmasına neden oldu. 1980 yıllarda kurulan çocuk tiyatrosu uzun ömürlü olmadı. Bazı denemelr de kısa süreli oldu.

Türk -İsveç Tiyatro Derneği’nin temelleri 2008’li yıllarda atıldı ve bugüne kadar çeşitli etkinliklerle yaşamını sürdürdü. 2017 yılından sonra farklı bir kimliğie bürünen dernek başarılı etkinliklere imza atmaya başladı. Burada yaşayan Türklerin sanat insanlarına, tiyatroya dolaysıyla sanatsal etkinliklere çok gereksinmesi olan bir toplum olma yolunda önemli aşamalar kaydetti. Gönlümüz derneğin etkinliklerini aynı başarıyla devam ettirmesinden yanadır. Diğer sanatsal alanlarda da daha fazla sanatçılarımızı görmek arzumuzdur.

Türk -İsveç Tiyatro Derneği’nin etkinlik, ekonomik ve denetleme raporlarından sonra Yönetim Kurulu oybirliği ile aklandı.

Gelecek bir yıl için yönetimin belirlenmesine geçildi. Yönetim Kurulu’na Haydar Alçınkaya, Burcu Ada Soysop, Berfu Karlı, Damla Özer ve Haşim Aslan ve yedek üyeliklere, Solmaz Yılmaz ve Sedat Özgüven seçildiler. Denetleme Kurulu Güliz Holago ve Taner Yıldız olurken Seçim Kurulu Mustafa Sönmez, Ahmet Akgün ve Fatih Alçınkaya’dan oluştu.

Dernek üyeleri ve konukların dilek ve temmeniler bölümünde görüşlerini açıklamalarından sonra kongre sona erdi.

Stockholm Türk İsveç Tiyatro Derneği Kongre Haydar Alçınkaya Burcu Ada Soysop
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI