İSVEÇ POLİSİ SWİCH ÜZERİNDEN ÖDEMELERİ KONTROL ETMEK İSTİYOR

İsveç polisi bankalar arası kolay ödeme sistemi olan ve swish olarak adlandırılan ödeme sisteminin kontrol altına alınmasını istiyor. Neden olarak kriminel ya da organize suç örgütleinin bu sistem üzerinden ödemelerini ileri sürüyor.

İSVEÇ POLİSİ SWİCH ÜZERİNDEN ÖDEMELERİ KONTROL ETMEK İSTİYOR
İSVEÇ POLİSİ SWİCH ÜZERİNDEN ÖDEMELERİ KONTROL ETMEK İSTİYOR Admin
Bu içerik 988 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Polis, suçluların para aklamak için Swish bankacılığı uygulamasını kullandıkları konusunda uyardı  ve denetim eksikliğinin kaynak yetesizliğinden kaynaklandığını ileri sürdü. Swish’in arkasında olan şirketin İsveç Mali Denetleme Kurumu’ndan  lisansı olmadığını ve bu nedenle yapılan ödemeler konusunda herhangi bir bildirimde bulunma gereği duymadığını savunuyorlar.

Bu konuya ilişkin Ulusal Operasyonlar Dairesi’nden (NOA) yetkiler görüştükleri, SVT Güncel Haberler Finans Politikası Bölümü’nün başkanı Nicklas Lundh ise değerlendirmesinde, “Bugün göründüğü üzere, eksik bilgi riski alıyoruz” diyor.

İsveç Televizyonu (SVT) Güncel Haberlere göre, polis yasada bir değişiklik yapılmasını istiyor. Şu anda, SVT Güncel Haberlerin not ettiği Ulusal Operasyonlar Dairesi’nden (NOA) çıkan bir belgeye göre, suçlu bireyler ve kuruluşlar "çeşitli aşamalarda ceza kovuşturmalarından kurtulmak" için uygulamayı kullanabilirler.

İsveç Televizyonu’dan Nicklas Lundh şunları söylüyor: ”Kuruluşlar, müşterilerinden bekledikleri şekilde sapmalar rapor edecektir. Eğer bütün resme sahip değillerse, gerçekte hangi sapmaların gerçekleştiğini göremezler. Bugün göründüğü gibi, eksik bilgi riskini taşıyoruz.”

Swish yetkilileri Uygulamada sahiplerin kendi izinleri olduğunu ileri sürüyor.  Bu konuda bankaların aksine, sadece birkaç  başparmak hızıyla  hem işletmeler hem de bireyler için para transferine izin veren Swish, Piyasa Ekonomik Denetim Kurulu’ndan izin alamıyor.

 

Sonuç olarak, Piyasa Ekonomik Denetim Kurulu, herhangi bir biçimde Swish ödemelerinin denetiminde bulunamıyor. SVT News’e göre, Swish - Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea, SEB ve Swedbank ile Tasarruf Bankaları’nın sahip olduğu altı bankanın kendi izinleri olması mümkün.

Swish'in sahibi Getswish AB, İsveç Televizyonu (SVT) Güncel Haberlere göre, polisin tutumu hakkındaki raporunda yorum yapmaktan kaçındı.

Swich hizmetin İsveç'te yedi milyondan fazla kullanıcısı var.

İsveç polis Swish ödeme yasa bankalar kontrol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI