BULGARİSTAN TÜRKLERİ İSVEÇ’E SIĞINMALARININ 30’UNCU YILINI ANDILAR

Stockholm Bulgaristan Türkleri Kültür Derneği mülteci olarak İsveç’e sığınmalarının 30’uncu yılını düzenledikleri bir programla andılar.

BULGARİSTAN TÜRKLERİ İSVEÇ’E SIĞINMALARININ 30’UNCU YILINI ANDILAR
BULGARİSTAN TÜRKLERİ İSVEÇ’E SIĞINMALARININ 30’UNCU YILINI ANDILAR Admin
Bu içerik 1781 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bulgaristan yönetimi Bulgaristan’da yaşayan kendi vatandaşları Türkler üzerindeki baskıları 1984 yılından itibaren artırmaya başlamış, Türklerin adlarını değitirmek, dillerini yasaklamak, ibadetlerini engellemek gibi insani hakları ortadan kaldırmaya başlamıştı. 1989 yılına gelindiğinde durum dayanılmaz bir hal almıştı. Bunun üzerine Türkiye yönünde sınır kapılarını açan Bulgaristan, vatandaşları Türklerin Türkiye’ye göç etmesini istiyordu. O dönemin Özal Hükümeti buna onay verdi. 380 bin dolayında Bulgaristan Türkü Türkiye’ye ilk elde göç etti. Daha sonra Türkiye sınırı kapattı. Bu seferde Bulgaristan Türkleri Avrupa ülkelerine dağılmaya başladılari

Bu furyada İsveç’e de 5 300 dolayında Bulgaristan Türkü geldi. İsveç’te kalabilmenin yollarını aradılar. Açlık grevi yaptılar, Jönköping’ten Stockholm’a yaya yürüdüler, mitingler, toplantılar birbirini izledi ama o dönemin Sosyal Demokrat Hükümeti bir türlü ikna olmuyordu. Basında çıkan çelişkili haberler, İsveç Bulgaristan Büyükelçisinin olumsuz raporları işlerini güçleştiryordu. Türk karşıtı kimi lobi faaliyetlerini de unutmamak gerekiyor...

İsveç Göçmen Bakanı Maj Lis Lööw ve Dışişleri Bakanı Sten Andersson kararlarında bir değişikliğe gitmiyorlardı. Bütün uğraşılar sonucunda İsveç Hükümeti çıkardığı ve geriye dönük işlettiği bir yasayla 4 200 Bulgaristan Türkünü geri gönderdi ve sadece 1 100 kişi sığınma hakkı elde etti.

              Stockholm Bulgaristan Türkleri Kültür Derneği Başkanı Ayşe Mutlu Güler  

Dernek Başkanı Ayşe Mutlu Güler 30’uncu yılı anma toplantısında “mülteci hakları” üzerinde durarak, yaşadıkları kabusu, çektikleri acıları anlattı. İsveç basınında çıkan gazete küpürlerinden örnekler gözterek yazılanlara dikkat çekti.

                                               Mülteci hakalrı savunucusu Anita D'orazio   

Kurduğu dernekle mültecilerin haklarını savunan ve hala savunmaya devam eden Anita D’Orazio ise, 30 yıl önce Bulgaristan Türkleri için verdiği mücadeleyi, zorlukları ve yaşadıklarını anlattı.

               1989 yılı Bulgaristan Türkleri İşbirliği Komitesi Başkanı Muhammet Karabekir    

1989 yılında kurdukları Bulgaristan Türkleri İşbirliği Komitesi Başkanı olan Muhammet Karabekir de, Kamplardaki durumu ve İsveçli kurumlara karşı sürdükleri mücadeleyi anlattı. Karabekir, Bulgaristan gönderilen ve oradaki olumsuzlukları yazan bir gazetecinin daha sonra yazılarıma sansür var, sizile ilgili tek sözcük yazamayacağım deyişini içi burkularak anlattı.

Program Bulgaristanda yaşatılan zorlukları ele alan ve izletilen birkaç video gösterisiyle son buldu.

Stockholm Stockholm Bulgaristan Türkleri 30.yıl Bulgaristan İsveç Maj Lis Lööw Sten Andersson mülteci Anita D'orazio Muhammet Karabekir Ayşe Mutlu Güler Stockholm Bulgaristan Türkleri Kültür Derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI