ÇİN BÜYÜKELÇİSİ İSVEÇ’İ TEHDİT ETTİ: ”SONUÇLARINA KATLANIRLAR”

Çin Büyükelçisi Gui Congyou, hapsedilen yayıncı Gui Minhai'nin yokluğunda Tucholsky Ödülü'nü aldıktan sonra İsveç'teki bazı insanların “kendilerini sakin hissetmeyi beklememesi” gerektiğini söyledi. Büyükelçi ayrıca İsveç hükümetini töreni boykot etmeye çağırdı. Fakat Başbakan Stefan Löfven (S) tarafından bu istek reddedildi. Löfven, “Biz, asla böyle bir tehdidin içerisine düşmeyiz” dedi.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ İSVEÇ’İ TEHDİT ETTİ: ”SONUÇLARINA KATLANIRLAR”
ÇİN BÜYÜKELÇİSİ İSVEÇ’İ TEHDİT ETTİ: ”SONUÇLARINA KATLANIRLAR” Admin
Bu içerik 950 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç PEN Kulübü geçen hafta Çin’de tutuklu olarak bulunan yayıncı Gui Minhai’e “Tucholsky Ödülü”nü vermişti. Gui Minhai ise 2015 yılından bu yana Çin’de hapste tutuluyor. Minhai’nin hapsedilmesine pek çok Pen ve Edebiyatçı Dernekler tepkilerini sürdürüyorlar.

Gui Minhai Tucholsky Ödülü’nün verilmesi Çin yönetiminde huzursuzluklar yaratmıştı. İsveç Çin Büyükelçisi Gui Congyou ödülün açıklanmasından itibaren İsveç basınına ödülün verilmesini doğru bulmadığını dile getirmişti.

Büyükelçi, bugün yaptığı açıklamasıyla adeta İsveç’i tehdit ederek, “sonuçlarına katlanırlar” dedi. İsveç Hükümetinin ödül törenini boykot etmesini istedi. Ödülü Kültür Bakanı Amanda Lind tarafından yokluğunda verilecek.

Çün Büyükelçisinin tehdidine Başbakan Stefan Löfven sert tepki gösterek, “Biz, asla böyle bir tehdidin içerisine düşmeyiz” ifadelerini kullandı.

İsveç Çin Tucholsky Ödülü İsveç Pen Gui Congyou Büyükelçi Stefan Löfven Amanda Lind Kültür Bakanı Tören
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI