ÇİN, KÜLTÜR BAKANI AMANDA LİND’İN ÖDÜL TÖRENİNİ KINADI:”ÇOK CİDDİ BİR HATA”

İsveç Hükümeti ile Çn Devleti arasındaki söz düellosu devam ediyor. Çin, Kültür Bakanı Amada Lind’in törene katılıp ödül vermesini kınadı.

ÇİN, KÜLTÜR BAKANI AMANDA LİND’İN ÖDÜL TÖRENİNİ KINADI:”ÇOK CİDDİ BİR HATA”
ÇİN, KÜLTÜR BAKANI AMANDA LİND’İN ÖDÜL TÖRENİNİ KINADI:”ÇOK CİDDİ BİR HATA” Admin
Bu içerik 566 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Çin kökenli ve İsveç vatandaşı da olan yayıncı Gui Minhai’in 2015’ten bu yana Çin’de hapiste olması siyasi soruna yol açmıştı. İsveç Çin Büyükelçisi Gui Congyou dün bir açıklama yaparak üstü kapalı İsveç’i tehdit etmişti. Kültür Bakanı Amanda Lind dün İsveç PEN’in Gui Minhai’a verdiği ”Tucholsky Ödülü” törenine katılarak ödülü vermişti.

Böylece, İsveç hükümeti Çin'in tehdidine boyun eğmedi. Kültür Bakanı Amanda Lind, tutuklu yayıncı Gui Minhai'ye destek ödülünü verdikten sonra, söz savaşı sözcüğü artık bitti, değerlendirmesini yapmıştı.

Çin büyükelçiliği yeni bir açıklama yaparak, "Yanlış işler kötü sonuçlara yol açacak" dedi. Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra İsveçlilerin vicdanlarıyla, Çin halkının duygularını incitebileceğini ve Çin'in çıkarlarına zarar vereceğini düşünmemeleri gerektiğini söyledi

Hongkong’da da oturan Gui Minhai, Çin Hükümetini eleştiren kitaplar yayınlamıştı. Bundan 4 yıl kadar önce oturduğu evden kaçırılan ve daha sonra Çin Devleti’nin elinde olduğu belirlenen Minhai, mahkeme edilmeden hapsedilmişti.

Çin Büyükelçiliği protestolarına rağmen ödül törenini kınadı. Çin'in adli bağımsızlığına ağır bir saldırı olarak yorumladı. Ve her şey "ciddi bir hata" dır, denildi.

Elçilik web sitesinde yayınlanan bir açıklamayla  tehditlerini sürdürdü: ”Hiçbir ülke, kuruluş ya da bireyler, Çin halkının 1.4 milyar dolarlık ulusal çıkarlarına ve saygınlığına zarar vermenin acı meyvelerini yutmasını beklemelidir.”

Elçilik sözcüsü, Gui Minhai'nin hem Çin'de hem de İsveç'te ciddi suçlar işleyen bir suçlu olduğunu ve  İsveç tarafından korunduğunu iddia ediyor. Açıklamasında, ”Böyle bir suçluyu ödüllendirmek, ödül doğrudan doğruya politik bir temadır. Suçun kışkırtıcısı ve suçluların korunmasıdır” ifadelerini kullanıyor.

İsveç Çin Kültür Bakanı Amanda Lind Tucholsky Ödülü kınama tehdit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI