ERDOĞAN: ”İSKANDİNAVYA ÜLKELERİ ERKEN EMEKLİLİKTEN BATTI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sosyal Güvenlik Kurumu Topkapı kampüsünde düzenlenen toplu açılış töreninde “Tutturmuşlar bir EYT, erken emeklilik… İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı” açıklaması üzerine gözler İskandinav ülkelerine çevrildi. İşte Erdoğan’ın ‘battı’ dediği İskandinav ülkeleri...

ERDOĞAN: ”İSKANDİNAVYA ÜLKELERİ ERKEN EMEKLİLİKTEN BATTI”
ERDOĞAN: ”İSKANDİNAVYA ÜLKELERİ ERKEN EMEKLİLİKTEN BATTI” Admin
Bu içerik 1761 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İskandinavya, Kuzey Avrupa'daki ülkelerin oluşturduğu bir coğrafya. Danimarka, İsveç ve Norveç İskandinav ülkeleridir. Bu ülkeler ile beraber Finlandiya, İzlanda, Faroe Adaları, Aland Adaları ve Grönland Nordik ülkeleri oluştururlar. Ekonomik gösterge açısından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olan İskandinav ülkelerinde kişi başına düşen milli gelir ve sıralamaları şu şekilde: 

Norveç 7.sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 72,566 dolar

Danimarka 14.sırada: Kişi başına düşen milli geliri: 55,230 dolar

İsveç 16.sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 52,147 dolar

Türkiye ise 10,153 dolarla, kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 76. sırada yer alıyor.

DÜNYANIN EN MUTLU ÜLKELERİ İSKANDİNAVYA'DA 

Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu, dünyadaki en mutlu ülkelerin, en zengin ekonomiler değil güçlü sosyal devlet ve kurumsal desteği bulunan ülkeler olduğunu ortaya koydu.

Ülkelerin gelir, sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, özgürlük, güven ve cömertlik değişkenleri bakımından kıyaslandığı raporda, birinciliği alan ülke Finlandiya oldu.

Finlandiya'yı ilk 10'da Danimarka, Norveç, İzlanda, Hollanda, İsviçre, İsveç, Yeni Zelanda, Kanada ve Avusturya takip etti.

İlk 10'a 5 İskandinav ülkesi girerken, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasındaki ülkelerden 9'unun bu aralıkta yer almaması dikkati çekti.

ERDOĞAN: İSKANDİNAV ÜLKELERİ BU SİSTEMLE BATTI

İstanbul'da SGK'nin toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili, "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum" demişti. (CUMHURİYET)

İskandinavya ülkeleri İsveç Norveç Danimarka inlandiya erken emeklilik battı EYT Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Muttalip kayhan     2019-11-18 TÜRKİYEYİ ZATEN BATIRDINIZ SAYIN CUMHURBAŞKANI, HERTÜRLÜ KAZANCIN ORTAĞI SENSİN, HAKSIZ YOLLARLA ELDE ETTİĞİNİZ PARALARI YURT DIŞINA KAÇIRMAK YERİNE YURTTAŞLAR YARARINA YATIRIM YAPIP FABRİKALAR AÇSAYDIN BU ÜLKE BATMAZDI, BATIRDIĞINIZ ÜLKE İKİNCİ KEZ BATMAZKİ. GETİR PARALARI, FETÖ DE VERSİN KENDİ DOLARLARI Nİ TÜRKİYE EKONOMİSİ HEMEN DÜZELİR, HERKES Bİ ŞEKİLDE HALKI UYUTUP EKONOMİYİ ZAYIFLATTI ÖYLE DEĞİLMİ? BİZİM ORTA OKUL MÜDÜRÜ AYTEKİN GENÇ ŞÖYLE DERDİ ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEN ORASI KÂR DERDİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI