SANNA MARİN FİNLANDİYA’NIN YENİ BAŞBAKANI OLUYOR

Finlandiya’da İktidardaki koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti (SPD) adına Ulaştırma Bakanlığı görevini sürdüren Sanna Marin, partisinin yapılan kongresinde liderliğine seçildi. Önümüzdeki günlerde ülke tarihinin en genç Başbakanı olarak göreve başlamaya hazırlanıyor.

SANNA MARİN FİNLANDİYA’NIN YENİ BAŞBAKANI OLUYOR
SANNA MARİN FİNLANDİYA’NIN YENİ BAŞBAKANI OLUYOR Admin
Bu içerik 818 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

34 yaşındaki Sanna Marin görevdeki en genç başbakan olacak. Finlandiya Ulaştırma Bakanı Sanna Marin, iktidardaki koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti'nin liderliğine seçildi ve ülke tarihinin en genç Başbakanı olarak göreve başlamaya hazırlanıyor.

34 yaşındaki Sanna Marin'in liderliğini üstlendiği Sosyal Demokratlar, beş partili koalisyonun en büyük siyasi hareketiydi. Bu hafta içerisinde göreve başlaması beklenen Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinde üçüncü kadın Başbakanı olacak.

5,5 milyon nüfuslu Finlandiya'daki sistem, koalisyonun büyük ortağına liderin istifası sonrası yeni bir lider seçme yetkisi veriyor ve seçilen parti lideri başbakanlık görevini de üstleniyor.

Marin'in başbakan olarak göreve başlamasıyla birlikte Finlandiya'daki beş koalisyon ortağının tümünün liderleri kadın olacak.

Geçtiğimiz hafta Salı günü eski başbakan Antti Rinne artan tepkiler üzerine istifasını vermişti. Rinne, greve giden postane çalışanlarının taleplerine kulak vermemekle ve süreci iyi yönetememekle eleştiriliyordu.

Finlandiya Sosyal Demokrat Parti Sanna Marin başbakan genç Ulaştırma Bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali     2019-12-09 Kutlarım başbakanı ve medeni çağdaş ülkeleri Çok güzel genç ve dinamik
Ali     2019-12-09 ,küçücük ülke amaaaa adından bahsettiriyor medeni ve çağdaş ülke Başbakanına harika genç ve güzel dinamik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI