BÜYÜKELÇİ HAKKI EMRE YUNT NOBEL TÖRENİ'NE KATILMIYOR

Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt, bu yılki Nobel Töreni’ne katılmayacağını açıkladı. İsveç Kraliyet Akademisi 2019 Nobel Edebiyet Ödülü’nü Avusturyalı yazar Peter Handke’ye vermişti. Handke, Bosna-Hersek’te yaşanan soykırımı kabul etmediği gibi Srebrenitsa kasabı olarak bilinen Sırp lider Slobodan Milosevic'in duyduğu hayranlıkla da biliniyor. Cenaze töreninde yaptığı konuşmasıyla da bunu ispatlamıştı.

BÜYÜKELÇİ HAKKI EMRE YUNT NOBEL TÖRENİ'NE KATILMIYOR
BÜYÜKELÇİ HAKKI EMRE YUNT NOBEL TÖRENİ'NE KATILMIYOR Admin
Bu içerik 1075 kez okundu.

 

İSVEÇ POSTASI

Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt, Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkar eden ve her fırsatta eski Sırp lider Slobodan Milosevic'e duyduğu hayranlığı dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke'den dolayı Nobel Ödül Töreni'ne katılmayacağını açıkladı.

Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen ve 10 Aralık'ta ödülünü İsveç Kralı Carl 16. Gustaf'dan almaya hazırlanan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye bir tepki de Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt'tan geldi. Yunt yaptığı açıklamada, ödül törenine davetli olduğunu ancak katılmayacağını kaydetti. 

Arnavutluk'un Stockholm Büyükelçiliği de Bosnalı kurbanların yakınlarına destek için 10 Aralık'taki töreni boykot edeceğini ve törene katılmayacaklarını açıkladı.

NOBEL ÖDÜLLÜ AZİZ SANCAR’DAN TEPKİ

Nobelli bilimadamımız Prof. Dr. Aziz Sancar, Srebrenitsa soykırımına destek veren yazar Peter Handke’ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine Hürriyet aracılığıyla tepki gösterdi:

“Srebrenitsa soykırımı şehitlerinin yeşile sarılmış dizi dizi tabutlarının bir resmi vardı. O resmi 5 yıl ofisimin girişindeki ismimin yanındaki tabelaya astım ki her gün bu soykırımı hatırlıyayım. Boşnak kardeşlerimize de Sırpların “Türk” dediklerini ve bu soykırımında Türkleri oldürdüklerini düşündüklerini Batı basınında da okudum. Bunun acısını hâlâ içimde taşırım. Bu konuda söyleyeceklerim bu kadar.”

Hakkı Emre Yunt Nobel Töreni Katılmıyor Peter Handke Bosna-Hersek Soykırımı Srebrenitsa Slobodan Milosevic Aziz Sancar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nilüfer özkan     2019-12-16 Doğru bir karar vermiş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI