İNGİLTERE’DE SEÇİMİN GALİBİ, BORİS JOHNSON OLDU

İngiltere'de yapılan erken genel seçimde Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi. Böylece Brexit'in gerçekleşmesi konusundaki engel ortadan kalksa da sandıktan güçlenerek çıkan ayrılıkçı İskoçların, yeni bir bağımsızlık referandumu talebiyle hükümeti zorlaması bekleniyor.

İNGİLTERE’DE SEÇİMİN GALİBİ, BORİS JOHNSON OLDU
İNGİLTERE’DE SEÇİMİN GALİBİ, BORİS JOHNSON OLDU Admin
Bu içerik 442 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Brexit tartışmaları gölgesinde yapılan seçimi Muhafazakar Parti, 364 sandalyeyle ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326'yı geçerek 2 yıl sonra tek başına iktidar şansı elde etti. İstifalar ve ihraçlar ile parlamentodaki sandalye sayısı ciddi oranda düşen ve AB'yle vardığı anlaşmayı geçiremeyen Başbakan Johnson, erken seçimden çok daha güçlü bir şekilde çıktı. 

Geçen sene bu zamanlar Muhafazakar Partinin parlamentoda arka sıralardaki üyelerinden biri olan Johnson, eski Başbakan Margaret Thatcher'in 1987'deki zaferinden bu yana en büyük başarıya imza atarak parti tarihine adını yazdırdı. 

"BREXİT İÇİN YENİ VE GÜÇLÜ YETKİ ALDIM"

Johnson ilk açıklamasında, "Bu aşamada, bu tek ulus Muhafazakar Parti hükümetine, sadece Brexit'in gerçekleştirilmesini sağlamak değil, aynı zamanda bu ülkeyi birleştirmek ve ilerletmek için de yeni ve güçlü bir yetki verildiği görünüyor." dedi. Çalışmaya bugünden itibaren başlayacaklarını söyleyen Johnson, "31 Ocak'ta AB'den ayrılacağız. Aması, şartı yok." diye konuştu.

"Yeni bir gün, yeni bir şafak." diyen Johnson, Batı Londra'daki seçim bölgesinde oy oranını 1,8 puan artırarak 7 bin 210 oy fark ve toplamda 25 bin 251 oyla yeniden Avam Kamarası'na seçildi.

HEZİMET İSTİFA GETİRDİ 

Seçimin en büyük kaybedeni ise İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn oldu. 203 milletvekili kazanan İşçi Partisi, 1935'ten bu yanan en büyük yenilgisini aldı. 2017'de elde ettiği 262 sandalyeden 59'unu kaybeden partinin lideri, ilk açıklamasında görevi bırakacağını duyurdu.  

Sonucun kendileri için hayal kırıklığı olduğunu kaydeden Corbyn, Brexit'in seçim tartışmalarını çok fazla kutuplaştırdığını, normal siyasi tartışmaların çoğunu geçersiz kıldığını belirterek, bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını açıkladı. Ancak istifası için belli bir tarih vermeyen Corbyn'in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor. 

İSKOÇYA'DA BAĞIMSIZLIK TALEBİ DAHA GÜÇLÜ 

Seçimde dikkat çekici bir başarıya imza atan diğer bir parti de bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi (SNP) oldu. 35 olan milletvekili sayısını 48'e çıkarmayı başaran partinin yeni bir bağımsızlık referandumu için Johnson'ı zorlaması bekleniyor. 

Partinin lideri ve İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, yaptığı ilk açıklamada, sonuçların beklentilerini aştığını belirterek, "İskoçya çok açık bir mesaj gönderdi. Bir Boris Johnson hükümeti istemiyoruz, AB'den ayrılmak istemiyoruz." dedi.  Sturgeon, Johnson'ın İngiltere'yi AB'den çıkarma yetkisini elde ettiğine dikkat çekerek, "Ancak Johnson, İskoçya'nın alternatif bir gelecek adına seçim yapması için benim de bu yönde bir yetkiye sahip olduğumu kabul etmeli." diye konuştu.

PARTİ LİDERİ SEÇİLEMEDİ

Seçimde Liberal Demokrat Parti'nin lideri Jo Swinson, koltuğunu rakibine kaptırdı. Swinson, seçim bölgesi olan Doğu Dunbartonshire'da SNP adayına 149 oy farkla yenildi. Swinson, yenilginin ardından parti liderliğinden istifa etti.  2017'deki seçimde 8 sandalye kazanan ve Muhafazakar Parti'den istifa edenlerin katılmasıyla zaman içinde 20'ye ulaşan Liberal Demokratlar'ın seçimden güç kaybederek çıktı. Parti, 12 sandalye elde elde etti. 

Seçimde Muhafazakar Parti'nin elinde olan yerlerde aday çıkarmayan aşısı sağcı Nigel Farage liderliğindeki Brexit Partisi, parlamentoya giremezken, Yeşiller de 1 milletvekilliği ile yetinmek zorunda kaldı. Bölgesel partilerden İngiltere'yle birlik yanlısı Kuzey İrlanda'daki Demokratik Birlik Partisi (DUP) 2 kayıpla 8, Galler'deki Galler partisi Plaid Cymru 4 ve geriye kalan diğerleri de 10 sandalye kazandı. (Cumhuriyet)

İngiltere Boris Johnson erken seçim Muhafazakar Parti çoğunluk iktidar Brexit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI