KADININ ÇALIŞMA YAŞAMINDAKİ REFAHI

Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu (Kvinnoförbundet för Demokrati)’nun Stockholm ABF'te düzenlediği “Kadının Çalışma Yaşamındaki Refahı” adlı konferans çok başarılı geçti.

KADININ ÇALIŞMA YAŞAMINDAKİ REFAHI
KADININ ÇALIŞMA YAŞAMINDAKİ REFAHI Admin
Bu içerik 1044 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu Başkanı Macide Akay konferansı açış konuşmasında federasyona bağlı üye derneklerden gelen kadınlara teşekkür etti. Federasyom Umea’dan Malmö’ye kadar çeşitli derneklere sahip bulunuyor.

                           Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu Başkanı Macide Akay

Akay, “Çağımızın koşulları genellikle kadınlar için birtakım zorlukları da beraberinde taşıyor. Bunların başında çalışan kadınların karşılaştıkları sorunlar önemli yer tutuyor. Fakat çalışanları koruyan yasa ve kurumlar olsa da yine de biz çalışan kadınların işlerini kolaylaştıracak başka yolları da tercih etmeleri ve işverenle sağlıklı diyalog kurmanın yollarını bilmeleri gerekiyor. Bu konuda iki değerli konuşmacımız bizleri ‘Kadının Çalışma Yaşamındaki Refahı’ konusunda izlenebilecekleri yolları anlatacaklar. Kendilerine şimdiden teşekkür ederim” dedi.

                                    Botkyrka - Salem Belediye İş Sendikası Başkanı Selda Elçim

Belediye Çalışanları Sendikası Botkyrka – Salem Başkanı Selda Elçim kısaca kendisini tanıttıktan sonra konuşmasına, “iş yaşamında çeşitli alanlarda örneğin hemşireler, yuva çalışanları, çocuk bakıcıları, temizlik işlerinde çalışanlar vbg. İnsanların haklarının korunması için mücadele veriyorum. Dört bin üyemiz var. İş yaşamında karşılaştıkları sorunların çözümlerine yardımcı olmaya çalışıyorum, yol gösteriyorum. İş yaşamında İşveren ve iş alan arasındaki ilişkilerin bir düzen içerisinde nasıl yürümesi gerektiğini anlatıyorum” diyerek iş yaşamındaki sistemsel çalışma düzeni üzerinde durdu.

Elçim, “ Gerek işveren gerekse iş alan insanlar ve belediyeler kendi içlerinde çalışma gruplarıyla sistemin yürümesi için çalışmalar yürütüyorlar. Bu düzen içinde çalışan özellikle de kadınların çalışma koşulların iyileştirilerek, çalışma yüklerinin hafifletilmesi, kolaylaştırılması için uğraşımızı sürdürüyoruz. Çalışanlar yıllık olarak işverenle yaptıkları bireysel maaş görüşmelerinde çalışanlara nasıl bir yol izlemeleri ve işverenden ne gibi isteklerde bulunmaları konusunda kendilerini bilgilendiriyoruz” ifadelerini kullanarak bu konuda örnekler vererek geniş geniş anlattı.

 

                     Akademisyenler Sigorta Şirketi'nde Danışmanlık ve Hizmet Müdürü Özlem Erdogan

İkinci konuşmacı olarak Akademisyenler Özel Sigorta Şirketi çalışanı Özlem Erdoğan söz aldı. Özlem konuşmasına kişilerin haklarını ve yükümlülüklerini iyi bilmelerini belirterek, “insanlar sahip oldukları olanaklarını iyi bir biçimde bilmeleri gerekir. Bu iş yaşamında çok önemlidir. Özellikle de çalışan kadınlar pasiflikten aktif duruma geçmeleri ve iş yaşamının getirdiği şansları iyi değerlendirmelidirler. Şurası unutulmamalıdır ki, herkes kendisinden sorumludur. İşveren bu konuda sizinle diyalog kurma ve bilgilendirme zorunluluğu yoktur” girişin yaptıktan sonra, “Sigorta ne anlama geliyor? Binlerce insanı düşünün ve yarın ne olacağı belli olmayan bir durumda başlarına bir şey geldiği zaman yaşamlarını sürdürebilmeleri için parayı nereden ve nasıl sağlayacaklar? Bu açıdan çok çok farklı biçimlerde var olan sigorta alanlarının doğru seçilmesi, belirlenmesi gerekir ki, zor durumlar yaşamayalım. Sigorta ve yaşam... Her şey yaşamın bir parçasıdır. Yaşam nedir? Yirmili yaşlarda çalışmaya başladık. Ekonomimizi dengeli duruma getirdik ve altmış beş yaşında emekli olarak çalışma yaşamımıza noktayı koyduk. Yaşam yeniden başlıyor, fazla birşey yapmıyoruz; yurt içi yurt dışı geziler... Gençler, çocuklar, torunlar, ev ve benzerleri için fazlasıyla ödenmeye başlanıyor. Bunlar bize oldukça tanıdık geliyor” ifadelerini kullanarak sigorta yaptırmanın yaşamı kolaylaştırmadaki rolünü anlattı.

Özlem Erdoğan sigorta konusuna devam ederek, “Günümüzde sigortasız bir yaşamın düşünülemeyeceğini bilmelisiniz. Sigorta alanı oldukça geniştir. Bir düşünün çocuğunuz için ödeyeceğiniz küçük bir meblağ, herhangi bir kötü  durumda sizi büyük bir ekonomik krizden kurtarabilir. Belki, çocuğunuz için 10, 20 ya da 50 bin ödeyebilirsiniz ya milyona mal olacak bir durum için ne yapacaksınız? İşte sigortanın anlamı budur. Bu nedenle hamilelik sigortasından yaşlılık sigortasına, ev sigortasından boş zamanlar sigortasına, iş, kaza, trafik ve daha pek çok alanda sigortaları inceleyerek yaşamda gerekli olanalrı seçmelisiniz. Sigorta seçerken içeiğini A’sından Z’sine hatta en ince noktasına kadar bilmek, araştırmak zorundasınız. Gerekirse, bir uzmandan yardım almalısınız” diyerek sigorta ve alanları konusunda detaylı bilgi verdi.

Erdogan, “Sizden şu üç şeyi yapmanızı istiyorum:

1. Hangi haklara sahip olduğunuzu öğrenin. Herhangi bir sigorta şirketinden mektup aldığınızda hangi haklara sahip olduğunu araştırın.  Neleri kendinizin ödediğini bilin. İşverenden neler alıyorsunuz? Sendika üyeliğinizde herhangi bir şey var mı?

2. Bir sigorta danışmanından yardım alın. Sendikaya katılırsanız, danışmanlık hizmeti almak bir üye hakkı olabilir. Bu hakkı kullanın!

3. İhtiyacınız olmayan sigortayı terk etmeye cesaret edin. Hayat değiştikçe sigortacılığa olan ihtiyaç da yaşam koşullarınıza göre değişir. Bunu da unutmayın…” görüşlerini son olarak dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

                                          Özlem Erdogan, Macide Akay ve Selda Elçim     

K                                              Konferansa katılan dernek yöneticileri toplu halde

Stockholm ABF Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu Kvinnoförbundet för Demokrati Macide Akay Selda Elçim Özlem Erdogan sigorta iş yaşamı Kadının Çalışma Yaşamındaki Refahı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI