İSVEÇ DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI BİR KADINA EMANET

İsveç Savunma Kuvvetleri Rektör Yardımcısı, Tuğamiral Ewa Skoog Haslum, İsveç Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Böylece 1 Şubat 2020'de İsveç Savunma Koleji'ndeki Müdür Yardımcılığı görevinden ayrılıyor.

İSVEÇ DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI BİR KADINA EMANET
İSVEÇ DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI BİR KADINA EMANET Admin
Bu içerik 1364 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Genelkurmay Başkanlığı tarihinde bir ilke imza atarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bir kadın komutan atadı. Tuğamiral olarak bu göreve getirilen Ewa Skoog Haslum 1 Şubat 2020’de görevini devralacak. Böylece 51 yaşındaki kadın komutan İsveç tarihide de bir ilk imza atmış olacak.

İsveç Deniz Kuvvetleri  7 Haziran 1522 yılında 1510 – 1523 yılları arasında süren ve Gustav Vasa ile İsveç Birliği’nin sağlanması sırasında kuruldu.

Ewa Skoog Haslum İsveç Harp Akademisi’nden 1990 yılında denizci teğmen olarak mezun oldu. Bu alanda çeşitli görevlerde bulundu.  Ayrıca 2010 - 2017 yılları arasında İsveç veliaht prensesi Victoria’nın yaverliğini yaptı.

İsveç tarihinin ilk kadın amirali olan Ewa Skoog Haslum, Kristinastad kentinde doğdu Evli ve biri 16 öteki 20 yaşlarında iki erkek çocuk annesi.

Ewa Skoog Haslum İsveç Deniz Kuvvetleri Komutanlığına atanmasından sonra yaptığı açıklamasında, ”Gelecekteki görevim için onur duyuyorum ve tekrar Donanma'ya yani "evime" döndüğüm için mutluyum. Elbette İsveç Ulusal Savunma Koleji'ni ve burada çalışan tüm inanılmaz harika insanları özleyeceğim. Ancak Ewa Skoog Haslum’a olarak  ileriye yönelik iyi ilişkiler kurmaya özen göstereceğim” dedi.

Skoog Haslum Mart 2017’de İsveç Ulusal Savunma Koleji’nde Müdür Yardımcısı oldu. Eğitimden  büyük ölçüde sorumlu kişi olarak görev yapıyordu.

İsveç Ulusal Savunma Koleji Müdürü Robert Egnell, ”Ewa ile çalışmak büyük bir avantaj ve zevk oldu. işbirliğimiz şahsen benim için çok önemliydi ve Ewa'nın liderliği ve bağlılığı İsveç Savunma Koleji'nin gelişimine birçok yönden katkıda bulundu” ifadelerini kullanarak Ewa’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

İsveç İsveç Deniz Kuvvetleri Komutan Ewa Skoog Haslum atandı kadın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI